Najlepiej wyglądają na tle ciemnozielonych wyższych roślin, np. żywopłotów z cisów lub choin kanadyjskich. Do małych ogrodów godne polecenia są hortensje: ogrodowa, bukietowa, drzewiasta piłkowana i dębolistna. Do dużych ogrodów hortensje: sargenta, kosmata i pnąca. Ta ostatnia może być sadzona także na dużej powierzchni w miejscach zacienionych jako roślina zadarniająca. Hortensje dobrze prezentują się z roślinami okrywowymi i zadarniającymi – dąbrówką rozłogową, ułudką wiosenną, fuksjami, bergeniami, paprotką zwyczajną, konwalią majową, zawilcem gajowym, przylaszczkami, pierwiosnkami, barwinkiem. Jako wyższy element doskonałym dopełnieniem będzie np. parzydło leśne, naparstnica purpurowa, języczki i długosz królewski. Wymagania: wszystkie hortensje wymagają stanowisk zacisznych, nienarażonych na przeciągi; większość gatunków lubi lekkie zacienienie; silny cień dobrze znosi hortensja pnąca; hortensje drzewiasta…
Podczas odbywających się w dniach 22-24.02.2018 roku w Poznaniu Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA wiele się działo. Oglądano, podziwiano, wystawiano, oceniano i przyznawano tytuły. Tak jak każdego roku wyróżniono rośliny, które zachwyciły komisję oceniającą niezwykłymi walorami dekoracyjnymi. W opinii jurorów na Grand Prix GARDENII zasłużył różanecznik wielkokwiatowy Anna’s Platinum, a w opinii konsumentów dereń VENUS KN30-8. Oto krótkie charakterystyki wyróżnionych roślin. Różanecznik wielkokwiatowy Anna’s Platinum zaproponowało Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska z Konstantynowa Łódzkiego. Roślina cechuje się niezwykłym wigorem i silnym wzrostem. Uprawiana po okresie 10 lat może osiągnąć wielkość około 10 m. Ma ciemnozielone, eliptyczne liście i duże o średnicy około 6 cm lejkowate kwiaty koloru fioletowego z delikatnym złocistym rysunkiem na górnym płatku. Jest to odmiana mrozoodporna,…
W dniach 10-11 września 2016 roku w Gołuchowie odbyły się XVIII Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe. Tak jak każdego roku cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Około 200 firm zaprezentowało najnowsze technologie i środki produkcji dla ogrodnictwa w postaci nawozów, środków ochrony roślin, stymulatorów wzrostu, najnowszych odmian warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych i wiele, wiele innych ciekawych propozycji dla branży ogrodniczej. W pierwszym dniu targów na Zamku Czartoryskich w Gołuchowie odbyła się gala finałowa X edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”, na którą napłynęły zgłoszenia z całej Polski. Laureatami i finalistami w poszczególnych kategoriach zostali: Kategoria: WARZYWNICTWO GRUNTOWE Laureaci: Zdzisław i Sylwia Wawrzyńczyk – Nowe Miasteczko, powiat Nowa Sól, woj. lubuskie Finaliści: Grzegorz Czyżowicz – Głubczyce, powiat Głubczyce, woj. opolskie Sławomir Łuczak – Piaseczno, powiat Piaseczno,…
10 maja 2016
Konferencja „Praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych we wdrażaniu innowacji w produkcji ogrodniczej”
Przygotowane przez Dorota Piękna-Paterczyk
W dniach 18-19.04.2016 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu odbyła się konferencja „Praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych we wdrażaniu innowacji w produkcji ogrodniczej”. Konferencję rozpoczęły panie Iwona Obojska i Justyna Piluch z CDR w Brwinowie, które omówiły zasady i sposoby funkcjonowania sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich w Polsce. Przedstawiły działanie „Współpraca w ramach PROW 2014-2020. Głównym celem SIR jest ułatwienie tworzenia oraz funkcjonowania sieci kontaktów pomiędzy rolnikami, podmiotami doradczymi, jednostkami naukowymi oraz pozostałymi podmiotami wspierającymi wdrażanie innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Wykład na temat innowacji w zakresie ochrony roślin warzywnych przed chorobami omówił Józef Robak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W dużym stopniu skupił się na innowacyjnej metodzie monitorowania i zwalczania kiły kapustnych w uprawach roślin kapustowatych z zastosowaniem technik biologii…
08 września 2015
Innowacyjne technologie dla polskiego ogrodnictwa
Przygotowane przez Dorota Piękna-Paterczyk
Dnia 23 kwietnia 2015 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Upowszechnieniowo-Wdrożeniowa pod nazwą „Innowacyjne technologie dla polskiego ogrodnictwa”. Konferencję otworzył i powitał przybyłych gości dyrektor Instytutu Ogrodnictwa prof. dr hab. Franciszek Adamicki. Następnie głos zabrał minister rolnictwa Marek Sawicki stwierdzając, że cieszy się z tego, że możemy obyć tę pierwszą konferencję w świątyni polskiej książki”. Zaznaczył, że jej inicjatorem jest pani Zofia Szalczyk. Jak zapewnił, takie spotkania będą odbywać się cyklicznie. Zaznaczył, że wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z dużej rangi Instytutu i wielkiego wkładu, który wnosi w rozwój nauk. Wśród wielu poruszanych zagadnień na uwagę zasługują następujące tematy wygłoszone przez gospodarzy – pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Temat…
Rośliny iglaste mogą stanowić bardzo dobry materiał na trwałą ozdobę ogrodu, wyglądają bowiem pięknie zarówno latem jak i zimą. Poszczególne gatunki różnią się m.in. siłą wzrostu, barwą igieł lub łusek, pokrojem oraz cechami gatunkowymi i odmianowymi. Aby posadzone rośliny „cieszyły” musimy o nie odpowiednio zadbać. Dlaczego żółkną iglaki? To pytanie zadajemy sobie wtedy kiedy coś niepokojącego zaczyna dziać się na naszych roślinach. A powodów żółknięcia igieł jest wiele. Niedobór azotu prowadzi do rozjaśnienia, żółknięcia igliwia i zahamowania wzrostu. Niedobór żelaza powoduje żółknięcia roślin objawiające się w postaci chloroz - najczęściej ujawnia się to na glebach bogatych w wapń. Nie wszystkie…
W dniach 26-28 lutego na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się już po raz IX Targi GARDENIA. Tak jak każdego roku, ta masowa impreza przyciągnęła rzesze wystawców i zwiedzających. Rynek ogrodniczy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wystawcy pragną zaprezentować wszelkie nowinki, innowacyjny sprzęt oraz różne technologie ogrodnicze na nowy sezon. W trakcie trwania targów przyznano Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. – nawozy mineralne w żelu BIOPON ŻEL, zestaw ogrodowych narzędzi bateryjnych 36V, cebula Polana, fasola wielokwiatowa Eryka oraz inne produkty. Osoby zainteresowane poradami z zakresu nawożenia, nawadniania czy elementów architektury ogrodowej mogły je otrzymać na stoiskach. Aranżacja wielu stoisk przykuwała uwagę. Ciekawie „ubrane” w różowe wiatraczki prezentowało się stoisko szkółkarskie…
W uprawie pomidorów pod osłonami pojawił się nowy szkodnik o nazwie skośnik pomidorowy ( Tuta absoluta Povolny ). Obecnie nie jest on gatunkiem kwarantannowym w naszym kraju, ale za to jest organizmem kwarantannowym na terytorium Białorusii. Zdaniem specjalistów Polsce może grozić inwazja nalotu tego szkodnika, ponieważ w lipcu i sierpniu 2013 roku zanotowano duży jego nalot w szklarniach zlokalizowanych w południowo-wschodniej Polsce. Pierwsze informacje o masowym wystąpieniu zanotowano w 2006 roku na wyspie Ibiza oraz kilku okręgach Walencji i Kastylii, gdzie rozmiar jego szkód przyjął charakter klęskowy. Owad masowo występuje w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze i Wenezueli. Nie…
Na berlińskich targach Fruit Logistica zaprezentowano bardzo oryginalne owoce rośliny o nazwie PRZEPĘKLA OGÓRKOWATA ( Momordica charantia L.) inaczej balsamka ogórkowata. Należy ona do rodziny dyniowatych, do tej samej co ogórek. Jest rośliną jednoroczną, ma pnącą łodygę i pokryta jest włoskami. Owoce są podobne do ogórka a ich skórka pokryta jest dużą ilością małych brodawek. Początkowo owce przybierają barwę jasnozieloną, by w miarę dojrzewania zmienić ją na żółtą. Uważa się je za afrodyzjak. Najważniejszą ich zaletą potwierdzoną w badaniach klinicznych jest zawartość w owocach polipeptydu gurmarinu, który ma podobne działanie do insuliny i wpływa na zmniejszenie poziomu cukru w organizmie.…