pilski - WODR Poznań
Od 2022 roku logowanie do aplikacji eWniosekPlus nie wygląda tak samo jak w poprzedniej kampanii, gdyż będzie następowało poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), dostępną pod adresem https://www.gov.pl/web/arimr/platforma-uslugelektronicznych lub profil zaufany np. w banku. eWniosekPlus logowanie – krok po kroku Krok 1. Wchodzimy na stronę Agencji https://www.gov.pl/web/arimr Krok 2. Po prawej stronie znajduje się kafelek „eWniosekPlus. Złóż wniosek i dopłaty za 2022 przez Internet” – klikamy w niego. Wchodzimy na stronę https://www.gov.pl/web/arimr/ewniosekplus-system , jednak nadal nie docieramy w miejsce docelowego Krok 3. Zjeżdżamy w dół i znajdujemy na stronie ikonę z napisem „Przejdź do aplikacji. eWniosekPlus za pośrednictwem PUE”. Klikamy w…
W ostatnich latach nieustannie mamy do czynienia z pojawiającym się problemem jakim jest susza. Jest ona powtarzającą się , normalną cechą klimatu Pojawia się okresowo i w różnych porach roku. Jej podstawową cechą jest jej czas trwania, zasięg przestrzenny oraz jej intensywność. Względem ostatnich lat temperatura w Polsce wzrosła w porównaniu do ubiegłych lat i ten stan rzeczy spowodował większą intensywność parowania przy bardzo podobnych ilościach opadów atmosferycznych. Susza występuje bez względu na to ,czy jest mały czy duży teren z opadami atmosferycznymi. Zauważa się ją w prawie wszystkich strefach klimatycznych. Nasilenie i frekwencja suszy w Polsce są w ostatnich…
28 marca 2022
Działania stacji meteorologicznej w powiecie pilskim. Wykorzystanie danych dostarczanych przez stacje.
Przygotowane przez Michał Gawłowski
Podejmując decyzję w gospodarstwie, musimy brać pod uwagę wiele czynników. Produkcja „pod chmurką” jest obarczona ryzykiem niepewności co do pogody w czasie okresu wegetacji. Musimy zdać się na warunki pogodowe i nie możemy temu zaradzić. Można ewentualnie zainwestować w nawadnianie upraw (deszczownie, kapilary itp.), jednak uwarunkowane jest to dostępnością odpowiedniej ilości wody, warunkami terenowymi. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie ochrony równie ważnym czynnikiem jest pogoda: prędkość wiatru, spodziewane opady atmosferyczne, temperatura. Pomóc może nam w tych prognozach stacja meteorologiczna, a najlepiej dostęp do danych z sieci stacji meteo. Sieć takich stacji została założona przez WODR w Poznaniu. Będąc klientem WODR możemy…
Rolnictwo charakteryzuje się wysoką wypadkowością. Środowisko pracy rolników jest bardzo złożone, a różnego rodzaju zagrożenia wypadkowe mogą dotyczyć tej samej osoby. Rolnik może w ciągu dnia być narażony na kilkanaście różnych zagrożeń, co wnika z częstych zmian stanowisk pracy. Różnią się one charakterem i rodzajem wykonywanych na nich czynności. Do najważniejszych zagrożeń możemy zaliczyć: Zagrożenia przez czynniki mechaniczne, powodowane przez oddziaływanie na człowieka maszyn i ich elementów, przedmiotów i narzędzi pracy, upadkiem na skutek poślizgnięcia, lub potknięcia. Zagrożenia te mogą występować zarówno podczas normalnego funkcjonowania maszyn, jak i przez czynniki powstałe na skutek uszkodzeń lub awarii. Zagrożenia chemiczne i pyłowe.…
16 grudnia 2021
Nowości w produkcji sadowniczej - pogarszająca się sytuacja ekonomiczna gospodarstw sadowniczych
Napisane przez Izabela Saturska
Na terenie powiatu pilskiego znajduje się największe zagłębie sadownicze w Północnej Wielkopolsce. W 2021 według danych szacunkowych i deklaracji producentów do dopłat obszarowych, na terenie powiatu pilskiego była prowadzona produkcja sadownicza na areale około 2296 ha upraw sadowniczych. Dominującym gatunkiem w uprawie jest jabłoń, zajmująca około 1351 ha, czereśnie uprawiane na areale około 430 ha, wiśnie na powierzchni około 208 ha, śliwy z powierzchnią około 183 ha, grusze na powierzchni około 113 ha. Na terenie powiatu pilskiego uprawia się również orzechy, brzoskwinie, aronię, agrest, porzeczki, maliny, borówkę wysoką oraz truskawki. Największa koncentracja upraw sadowniczych znajduje się na terenie gmin Białośliwie…
15 grudnia 2021
Zarządzanie niezbędną dokumentacją obowiązującą w gospodarstwie rolnym
Przygotowane przez Michał Gawłowski
Współczesne gospodarstwo, a właściwie już zarządzanie gospodarstwem, obarczone jest szeregiem zobowiązań prawnych. Zobowiązania te wynikają z różnych przepisów, których to wymagania są wpisane w zakres zarządzania gospodarstwem rolnym. Rolnik ma w głowie kilkadziesiąt dat, przepisów, które bardzo często ograniczają prace polowe, zootechniczne i inne. W niniejszym artykule postaram się naszkicować zestaw zobowiązań, oraz niezbędnych dokumentów, które to rolnik jest zobowiązany prowadzić. Będę posługiwał się nazwami potocznymi, gdyż często pełna nazwa dokumentu, zestawienia jest bardzo długa i rozwinięta. Kwestia rozliczania się z urzędem skarbowym. Przechodząc na zasady ogólne, musimy prowadzić książkę wpłat i wypłaty i skrupulatnie(!) obliczyć podatek należny i naliczony.…
Tradycją stał się organizowany co roku „Dzień Kukurydzy” w Wiktorówku. Dnia 25 września 2020 roku rolnicy z gminy Łobżenica oraz okolic spotkali się na pokazie odmian kukurydzy firmy KWS Polska. Impreza odbywa się cyklicznie i cieszy się wśród rolników dużym zainteresowaniem. Organizatorem „Dni Kukurydzy” jest KWS Polska, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz sołectwo wsi Wiktorówko. Pani Romana Kwapisz doradca firmy nasiennej omówiła i scharakteryzowała ponad dziesięć odmian kukurydzy rosnących na poletkach doświadczalnych w Wiktorówku. Przedstawione zostały kukurydze ogólnoużytkowe, ziarnowe, kiszonkowe i na biomasę. Uczestnicy mieli możliwość porównania poszczególnych odmian i ich cech użytkowych w jednakowych warunkach uprawy - ta sama…
Galeria
View the embedded image gallery online at:
https://archiwum.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-k-p/zespol-doradczy-w-pilskim#sigProIdd7abd7893f
https://archiwum.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-k-p/zespol-doradczy-w-pilskim#sigProIdd7abd7893f
30 grudnia 2019
Szkolenia chemizacyjne w 2020 roku w powiecie pilskim
Napisane przez Izabela Saturska
Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 2013 roku i późniejszymi rozporządzeniami obowiązują nowe przepisy min. w zakresie szkoleń dla rolników, którzy są lub będą operatorami opryskiwaczy tzw. profesjonalnymi użytkownikami. Aktualizujące kursy (kiedyś dwudniowe) zostały zamienione na jednodniowy kurs uzupełniający-ważny 5 lat, dla Rolników, którzy uczestniczyli już w takim kursie i kończy się im lub skończyła ważność zaświadczenia. Kurs zakończy się wydaniem zaświadczeń. W styczniu WODR zaplanował kursy w następujących terminach: 08.01.2020 r. Brzostowo - sala wiejska 14.01.2020 r. Brzostowo - sala wiejska Prosimy o kontakt z doradcami WODR z powiatu pilskiego i zapraszamy!
W dniu 17 września 2019 o godzinie 11 odbył się pokaz kolekcji odmian kukurydzy na terenie gospodarstwa Pana Franciszka Kapeji w Wiktorówku gmina Łobżenica. Zaprezentowano 23 odmiany kukurydzy pastewnej oferowanych przez firmę nasienna KWS Polska. Były to odmiany o liczbie FAO od 210 do 240. Przedstawiciele firmy KWS przedstawili na plantacji charakterystykę poszczególnych odmian. W pokazie uczestniczyło kilkadziesiąt rolników w powiatu pilskiego, przedstawiciele władz samorządowych gminy, oraz trzech doradców z PZDR nr 1. Po wysłuchaniu prelekcji dotyczącej charakterystyk odmian kukurydzy uczestnicy pokazu udali się na wspólny poczęstunek zorganizowany przez firmę KWS, oraz wymienili się doświadczeniami w zakresie uprawy kukurydzy. W…
Galeria
View the embedded image gallery online at:
https://archiwum.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-k-p/zespol-doradczy-w-pilskim#sigProIdbc258ec78b
https://archiwum.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-k-p/zespol-doradczy-w-pilskim#sigProIdbc258ec78b