Mozaika pierścieniowa gruszy jest chorobą wirusową. Występuje w większości krajów europejskich, również często występuje w Polsce i poraża wiele odmian grusz. Najczęściej objawy choroby występują na liściach, rzadziej na owocach. Na liściach wiosną pojawiają się żółte, często nieregularne pierścienie lub różnego kształtu plamy, czasem przechodzące w nekrozy. Objawy te są szczególnie widoczne podczas gorących słonecznych dni, w niskiej temperaturze plamy i pierścienie słabiej kontrastują z zieloną barwą liścia. Na owocach symptomy pojawiają się w końcowej fazie ich wzrostu, okresie dojrzewania. Mają postać jaśniejszych zielonych lub rdzawych pierścieni, rozmieszczonych na powierzchni owocu. Pierścienie te nie mają żadnego wpływu na kształt i smak owoców. Szkodliwość choroby polega na znacznym osłabieniu wzrostu drzewek zarówno w sadzie, jak i w szkółce. W skrajnych przypadkach…
Miotlastość (proliferacja) jabłoni jest chorobą wywołaną prawdopodobnie przez mykoplazmę. Do niedawna uważano, że chorobę tę wywołują wirusy. Miotlastość jabłoni została zlokalizowana w większości krajów Europy. W Polsce występuje przede wszystkim na południu i południowym wschodzie. Charakterystycznymi objawami miotlastości są silnie rozgałęzione w górnej części korony drzewa, miotlaste pędy oraz silnie powiększone i ostro ząbkowane przylistki. Na grubych konarach starych drzew zaobserwować można skupiska licznych cienkich pędów wyrastających z pąków śpiących. Chore drzewa wiosną rozpoczynają wcześniej wegetację i wcześniej zakwitają, kwiaty jednak często mają zniekształcone, płatki korony zdrobniałe. Na chorych drzewach spotyka się kwiaty pełne oraz kwiaty, u których pręciki przekształciły się w liście. Owoce są złej jakości, zdrobniałe, o znacznie wydłużonej szypułce. Ujemny wpływ…
06 marca 2014
Szkolenie na temat - Praktyczne wykorzystanie i wdrożenie wyników badań w produkcji owoców miękkich w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu
Przygotowane przez Dorota Piękna-Paterczyk
Szkolenie na temat „Praktyczne wykorzystanie i wdrożenie wyników badań w produkcji owoców miękkich” W dniach 24-25.02.2014 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu odbyło się szkolenie dotyczące zagadnień związanych z produkcją owoców jagodowych - truskawek, porzeczek, malin i borówek. Dr Kazimierz Ścibisz z SGGW w Warszawie omówił zasady racjonalnego nawożenia w podstawowych technologiach nowoczesnej uprawy owoców miękkich. Zwrócił uwagę na metody diagnozowania potrzeb nawozowych. Omówił szczegółowo wykonywanie analiz gleby, liści. Jak dużą rolę odgrywa wygląd roślin, który także mówi nam o stanie rośliny. W drugim wystąpieniu na temat tajników deserowej produkcji owoców borówki amerykańskiej opowiedział bardzo szczegółowo o uprawie borówki.…
Powszechnie znane są nasze wyniki w wysokiej produkcji oraz w eksporcie jabłek, zagęszczonego soku jabłkowego i drzewek jabłoni. W Europie zajmujemy pierwsze miejsce w produkcji jabłek, soku zagęszczonego i drzewek jabłoni, a na świccic pierwsze w eksporcie jabłek. Są podstawy do dumy. Znana jest nasza wielka rola na europejskim rynku, nic tylko jabłek. Zagraniczni sadownicy i eksporterzy podziwiają nasze sady jabłoniowe, szkółki oraz nowoczesne zakłady przetwórcze, jak również grupy i organizacje producentów. Bacznie obserwują rozwój produkcji jabłek w naszym kraju, gdyż dla wielu krajów jesteśmy groźnym konkurentem, nic tylko na rynku europejskim. Nadarza się okazja do zwiększenia produkcji jabłek w…
Kłopoty z borówką! Na terenie gminy Stawiszyn w miejscowości Piątek Mały znajduje się plantacja z uprawą borówki amerykańskiej. Prowadzą ją państwo Urszula i Leszek Jerenkiewiczowie, którzy na stałe mieszkają w Szczecinie, ale często przyjeżdżają do domu rodzinnego pani Urszuli. Parę lat temu, kiedy pan Leszek poważnie zachorował pani Urszula zaczęła szukać wszystkiego co najlepsze aby jak najszybciej wrócił do zdrowia. Najpierw usłyszała, później wiele czytała o właściwościach zdrowotnych borówki. I dowiedziała się, że owoce tej rośliny posiadają duże walory smakowe, dietetyczne i lecznicze.Zapobiegają między innymi: chorobom nowotworowym, obniżają ciśnienie oraz przedłużają młodość. Ponadto zawierają duże ilości mikro i makroelementów a…
Ze względu na duże nasycenie rynku owocami truskawek, należy kłaść nacisk nie tyle na intensyfikację uprawy, by zwiększyć wysokość plonu z jednostki powierzchni, ile na jakość owoców. W tym celu konieczne jest doskonalenie zarówno technologii produkcji jak i obrotu zebranymi owocami. Do grup czynników agrotechnicznych, które w najwyższym stopniu decydują o jakości owoców truskawek należą, takie jak dobra ochrona roślin przed agrofagami, właściwe nawożenie, ściółkowanie międzyrzędzi i nawadnianie plantacji. Gdyby czynniki te uszeregować w hierarchii ważności to przy przeciętnym poziomie pozostałych, na jakość owoców w największym stopniu wpływać będzie ściółkowanie i nawadnianie plantacji. Korzystny wpływ ściółkowania ujawnia się każdego roku.…