Słysząc hasło „nostrzyk”, nie każdy od razu wie, z czym to skojarzyć. Niektórzy wiedzą, że jest to roślina, ale już tylko nieliczni znają szczegóły. Nostrzyk należy do rodziny bobowatych. Kiedyś był bardziej znaną i rozpoznawalną rośliną, dziś jest ceniony głównie przez pszczelarzy. Jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Wyróżnia się nostrzyk biały (Melilotus albus) oraz nostrzyk żółty (Melilotus officinalis). Nie ma wygórowanych wymagań glebowych, jednak nie lubi gleb nadmiernie kwaśnych, szczególnie często pojawia się na glebach bogatych w wapń. Nostrzyk często jest spotykany na ugorach i w przydrożnych rowach. W Polsce jego uprawa jest słabo rozpowszechniona, nie ma zatem dużego znaczenia dla gospodarki. Nostrzyk wykorzystywany jest jako nawóz zielony, roślina paszowa, roślina…
Nostrzyk biały (Melilotus albus) to jedna z roślin motylkowatych drobnonasiennych. Można ją spotkać w stanie dzikim w Azji, Ameryce, Australii i Nowej Zelandii. Występuje w formie jednorocznej lub dwuletniej. Najczęściej uprawiana jest forma dwuletnia. Charakterystyczne cechy Nostrzyk biały posiada głęboki i silny system korzeniowy, który może osiągać około 1,5 m długości. Po uzyskaniu przez rośliny fazy siewki następuje zahamowanie wzrostu części nadziemnej nostrzyka, a na korzeniu palowym tworzą się brodawki korzeniowe zawierające bakterie Rhizobium meliloti. Jego łodygi są sztywne, wysokie i grube, w trakcie kwitnienia osiągają długość 1,5-2 m. W górnej części są kanciaste, słabo owłosione bądź nagie, a w dolnej okrągłe. W późniejszych etapach rozwoju roślin łodygi szybko drewnieją. Pojawiają się wtedy w roślinie związki kumarynowe…
07 kwietnia 2017
Nowe możliwości w ochronie upraw lucerny i koniczyny
Przygotowane przez Grzegorz Baier
Obowiązek zazielenienia, utrzymanie trwałych użytków zielonych, dywersyfikacja upraw oraz obszary ekologiczne spowodowały zainteresowanie uprawą roślin bobowatych drobnonasiennych (lucerna, koniczyna), a co za tym idzie potrzebę ochrony upraw przed agrofagami. Dotychczas niewiele było środków chroniących plantacje lucerny czy koniczyny. Ostatnio pojawiło się kilka takich możliwości. Do ochrony lucerny i koniczyny producenci proponują m.in.: Zwalczanie chwastów dwuliściennych Lucerna Koniczyna Preparat Substancja czynna Preparat Substancja czynna CORUM 502,4 SL Bentazon, imazamoks CORUM 502,4 SL Bentazon, imazamoks STOMP AQUA 455 CS Pendimetalina STOMP AQUA 455 CS Pendimetalina W lucernie jednoliścienne możemy zwalczać graminicydami: Lucerna Preparat Substancja czynna FOCUS ULTRA 100EC Cyklosydym FUSILADE 150 EC Fluazyfop-P butyl Pojawiły się i zostały zarejestrowane do stosowania w lucernie insektycydy oparte o substancję czynną acetamipryd: KOBE 20 SP,…
Ulstar to pierwsza na świecie wysokopienna, długogroniasta odmiana lucerny. Odmiana należy do gatunku lucerny siewnej. Jest to polska odmiana wyhodowana w krajowych warunkach klimatycznych, zimotrwała, znosząca okresowe susze i nie wylegająca. Cechą charakterystyczną odmiany jest znacznie wydłużony kwiatostan oraz podwojona liczba kwiatów przez co znacznie zwiększono plon nasion, białka i suchej masy. Jej wymagania klimatyczno-glebowe są takie same jak polskich odmian lucerny mieszańcowej. Charakterystyka odmiany (dane COBORU) Długość okresu wegetacji – średnia: - od ruszenia wiosną do 1 pokosu – ok. 52 dni - od początku kwitnienia – ok. 64 dni - do zbioru nasion - 134 do 148 dni.…