międzychodzki - WODR Poznań
Podczas gdy nasz ogród ukazuje się w zimowej odsłonie, warto zastanowić się, jakie nowe rozwiązania można by wprowadzić w nim wiosną, aby stał się jeszcze piękniejszy. Jednym ze sposobów kształtowania ogrodowej przestrzeni jest foodscaping (termin z ang., inaczej edible landscaping, vegetable landscaping). Jest to praktyka polegająca na aranżacji rabat z roślin użytkowych i ozdobnych lub wyłącznie z roślin użytkowych, w której wykorzystuje się walory estetyczne warzyw, ziół, krzewów i drzew owocowych. Foodscaping pozwala czerpać więcej korzyści z powierzchni ogrodu. Ciekawa kompozycja roślin jest ozdobą w ogrodzie i jednocześnie dostarcza smaczne oraz zdrowe warzywa, owoce i zioła. Dla uzyskana jak najlepszego…
16 grudnia 2021
Produkcja roślinna w powiecie międzychodzkim w roku 2021
Napisane przez Małgorzata Holka
Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za rok 2021, w strukturze zasiewów w powiecie międzychodzkim zboża ozime stanowiły 52,4%. Spośród pozostałych upraw, znaczące pozycje zajmowały kukurydza (14,0%) i rzepak ozimy (12,7%). W całkowitej powierzchni uprawy zbóż podstawowych największy udział miało pszenżyto ozime (38,0%), a następnie żyto ozime (20,0%) i pszenica ozima (16,5%). Powierzchnia uprawy jęczmienia ozimego i pszenicy ozimej zwiększyła się w porównaniu do 2020 roku, odpowiednio o 85,1% i 31,2%. Areał pozostałych gatunków zbóż i kukurydzy uległ zmniejszeniu. Z kolei powierzchnia uprawy rzepaku ozimego zwiększyła się aż o 66,5%. Plony zbóż były wyższe w stosunku do roku poprzedniego.…
05 lutego 2021
Plony zbóż, rzepaku, kukurydzy oraz struktura zasiewów w gminie Międzychód 2017-2020
Napisane przez Władysław Wieczorek
Polny zbóż, rzepaku i kukurydzy na przestrzeni ostatnich 4 - lat były bardzo zróżnicowane. Najgorszym rokiem okazał się 2018 gdzie średni plon zbóż wyniósł 21,74 dt z ha ,rzepaku ozimego 18 dt z ha oraz kukurydzy 50 dt z ha. Główną przyczyną była susza wiosną i latem gdzie nie poradziły sobie ani zboża szczególnie jare ani rzepak i kukurydza. Dobrym rokiem dla naszej gminy Międzychód był 2017 gdzie na przestrzeni paru lat uzyskaliśmy najlepsze plony. Zboża średnio pierwszy raz przekroczył granice 40,91 dt z ha a rolnicy uprawiający kukurydze osiągali rekordowe plon średnia dla całej gminy wyniosła 110 dt z…
05 lutego 2021
Susza w gminie Międzychód w 2020 r. szacowana przez aplikacje suszową
Napisane przez Władysław Wieczorek
Po wypełnieniu wniosku przez rolnika z wszystkimi danymi aplikacja automatycznie utworzy protokół oszacowania strat suszowych. Straty wyliczane są na podstawie Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w zakresie suszy wynikającej z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej oraz średnich wyliczeń danych z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W gminie Międzychód wnioski aplikacje suszowe złożyło około 25% rolników. Straty były zróżnicowane szczególnie w zbożach jarych na słabszych glebach i przy opóźnionych siewach. Z informacji jakie mamy od rolników to dotychczas żaden wniosek nie przekroczył 30% strat w gospodarstwie. Brak większych strat wynika z tego że wielu rolników rezygnuje z siewu zbóż…
14 marca 2019
Relacja ze spotkania „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi" w powiecie międzychodzkim
Przygotowane przez Paweł Konieczny
Dnia 13 marca 2019 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Międzychodzie dobyło się spotkanie informacyjne dla rolników i mieszkańców wsi pt. „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego. Spotkanie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10.00. Wykłady przeprowadzili przedstawiciele instytucji rolniczych omawiając następujące tematy: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – transfer wiedzy i innowacje rolnicze w działalności WODR w Poznaniu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – obsługa zgłoszeń zwierzęcych przez nowy Portal IRZplus oraz płatności bezpośrednie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – idee, zadania i strategie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników oraz działalność prewencyjna i rehabilitacyjna KRUS, Główny Inspektorat Weterynarii – afrykański pomór świń oraz zasady bioasekuracji, Państwowa Inspekcja…
Galeria
- Przygotowane stoiska informacyjne. Międzychód, 13.03.2019 Przygotowane stoiska informacyjne. Międzychód, 13.03.2019
- Uczestnicy spotkania „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” w powiecie międzychodzkim. Międzychód, 13.03.2019 Uczestnicy spotkania „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” w powiecie międzychodzkim. Międzychód, 13.03.2019
- Reprezentanci instytucji rolniczych. Międzychód, 13.03.2019 Reprezentanci instytucji rolniczych. Międzychód, 13.03.2019
- Uczestnicy spotkania. Międzychód, 13.03.2019 Uczestnicy spotkania. Międzychód, 13.03.2019
View the embedded image gallery online at:
https://archiwum.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-k-p/zespol-doradczy-w-miedzychodzkim#sigProIde9a34f7eea
https://archiwum.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-k-p/zespol-doradczy-w-miedzychodzkim#sigProIde9a34f7eea
05 stycznia 2019
Spotkania Lokalnej Grupy Dyskusyjnej w gminie Kwilcz
Napisane przez Barbara Wróblewska
W 2018r. w gminie Kwilcz zrealizowano cztery spotkania z zakresu estetyki zagrody wiejskiej. Tematy spotkań dotyczyły zasad typowych ogródków wiejskich. Każdy ogród wiejski powinien charakteryzować się swojskim klimatem, pełnym wielobarwnych kwiatów. Można dowolnie łączyć barwy i kształty ale ogród musi harmonizować z otoczeniem. Dzięki zastosowaniu niewyszukanych i bardzo popularnych roślin osiągniemy zamierzony efekt, czyli typowy ogród wiejski. Poza doborem roślin dobrze jest wprowadzić wiejskie akcenty np. dzbanki, wiklinowe koszyki, pergole. Zakładając ogród należy kierować się następującymi zasadami : sadzić rośliny od najniższych do najwyższych na miejsca słoneczne sadzić rośliny słońca w miejscach zacienionych rośliny cieniolubne łączenie roślin jednorocznych z bylinami,…
Galeria
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
View the embedded image gallery online at:
https://archiwum.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-k-p/zespol-doradczy-w-miedzychodzkim#sigProId1638ed9cf0
https://archiwum.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-k-p/zespol-doradczy-w-miedzychodzkim#sigProId1638ed9cf0
05 stycznia 2019
Podsumowanie Spotkań Lokalnej Grupy Dyskusyjnej w 2018 roku z zakresu: Ochrona Roślin
Napisane przez Damian Tomikowski
Doradcy PZDR Międzychód – Henryk Piechowiak, Damian Tomikowski, Paweł Konieczny Zgodnie z planem działalności na rok 2018 zorganizowano cztery spotkania w ramach Lokalnej Grupy Dyskusyjnej. Podczas tych wydarzeń omawiano: możliwości zastosowania różnych metod integrowanej ochrony roślin, ograniczanie występowania chorób grzybowych, określone progi szkodliwości, zwalczanie szkodników i chwastów, zastosowanie metody chemicznej z uwzględnieniem doboru środków selektywnych. Ich organizatorem byli doradcy: Henryk Piechowiak, Damian Tomikowski oraz Paweł Konieczny a grupy skupiały uczestników z tego terenu powiatu międzychodzkiego. Poruszano zarówno kwestie techniki stosowania środków, metodykę zabiegów, regulacje prawne oraz celowość i skuteczność ochrony chemicznej. Charakter spotkań grupy oferował dużą swobodę, stąd każdy uczestnik…
05 stycznia 2019
Bieżąca sytuacja w rolnictwie na terenie powiatu międzychodzkiego
Napisane przez Damian Tomikowski
Na przełomie roku sytuacja w rolnictwie zdaje się stabilizować. Obecnie dobiegły końca sprawy związane z szacowaniem klęski suszy. Pomoc dla części rolników nie została jednak jeszcze wypłacona i będzie kontynuowana w roku 2019, również po nowym roku rozpocznie się w ARiMR wypłata całości płatności bezpośrednich (w 2018 roku wypłacono zaliczki). Zatem sytuacja finansowa w związku z pomocą i zaliczkami powinna być względnie dobra. Z niestabilną sytuacją z pewnością borykają się gospodarstwa z produkcją zwierzęcą, które nie mają zapewnionej bazy paszowej do dalszej produkcji. Pozostali rolnicy z produkcją wyłącznie roślinną, choć wydaje się, że nie mają teraz wiele pracy, na ten…
Chwasty niejednokrotnie są ziołami ,którymi nasze babcie i prababcie nie raz się posiłkowały w leczeniu. Kiedyś lekarz nie był tak dostępy jak dziś. Dlatego naturalna medycyna była bardziej znana . Ziołolecznictwo nie zwalnia od wizyty u specjalisty ale stanowi pomoc w niektórych schorzeniach i może szybciej doprowadzić do zdrowia. Choćby pokrzywa zwyczajna działa oczyszczająco i krwiotwórczo na nasz organizm co jest pomocne przy chorobach kobiecych. Działa również pomocniczo w katarze siennym czy w chorobach wirusowych czy bakteryjnych. Tasznik pospolity również jest pomocny przy krwawieniach z nosa układu pokarmowego czy nadmiernych miesiączkach czy w okresie klimakterium. Rumianek pospolity pomaga przy wzdęciach,…