rawicki - WODR Poznań
W dniu 26 stycznia 2022 roku w Sali Konferencyjnej w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie odbyło się spotkanie związane z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie Polski a zwłaszcza na terenie powiatu rawickiego. W wydarzeniu wzięli udział głównie mieszkańcy gminy Jutrosin, ale również mieszkańcy gmin ościennych, których także dotyczy problem zwalczania wirusa. Poruszone zostały także tematy związane z pomocami udzielanymi przez ARiMR. Poinformowano rolników, że w granicach lutego br., zostanie wznowiony nabór wniosków na tzw. wyrównanie kwoty obniżonego dochodu dla producentów świń za kwartał IV 2021 roku. Wznowiona zostanie również możliwość ubiegania się o nieoprocentowane pożyczki w związku…
Na początku stycznia ognisko ptasiej grypy wykryto w powiecie milickim, który bezpośrednio graniczy z powiatem rawickim, a konkretniej z gminą Jutrosin. Ognisko zostało wykryte w chowie przyzagrodowym w powiecie milickim. W gospodarstwie przebywało 50 sztuk drobiu różnego rodzaju. W związku z sytuacją wystąpienia w granicznym powiecie ogniska zjadliwej ptasiej grypy, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu p. Dominika Kmet wydała zarządzenie, w którym część powiatu rawickiego została objęta obszarem zagrożonym. W szczególności dotyczy to miejscowości bezpośrednio graniczących z powiatem milickim: Janowo, Szkaradowo, Stasin, Jeziora i Ostoje. Hodowcy drobiu z tego obszaru muszą ściśle stosować się do restrykcji określonych przez powiatowego lekarza…
Ostatnio zmieniany 28 stycznia 2022
W powiecie rawickim znajdują się dwa gospodarstwa demonstracyjne. Jedno z nich należy do Pana Nikodema Maćkowiaka, znajduje się w gminie Miejska Górka, w miejscowości Zmysłowo. Należy do sieci gospodarstw demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Gospodarstwo Pan Nikodem przejął po ojcu w 2016 roku. W 2008 roku znalazło się w czołówce gospodarstw w Wielkopolsce, a ówczesny właściciel Pan Janusz Maćkowiak został uhonorowany statuetką „Siewcy” i otrzymał tytuł „Wielkopolskiego Rolnika Roku”. Pan Nikodem Maćkowiak wraz z żoną Karoliną prowadzą gospodarstwo rolne  położone w trzech miejscowościach: Zakrzewo, Zmysłowo, Gostkowo. Użytki rolne są bardzo zróżnicowane – od klasy III a do VI…
W parku należącym do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gołaszynie pojawiła się czapla siwa. W Polsce lęgowiska czapli siwej znajdują się zazwyczaj na nizinach i to w pobliżu zbiorników wodnych. Kiedyś występowała ona licznie tylko na pojezierzach, dziś jednak obserwuje się jej ekspansję na południe kraju. Jeśli chodzi o nasz kraj, to ptak ten przylatuje pod koniec roztopów w lutym lub w marcu, a odlatuje w okresie od sierpnia do grudnia, najczęściej w listopadzie, choć niektóre czaple są w stanie przezimować w Polsce. Tak też stało się w przypadku czapli w naszym parku. Ptakiem zainteresowali się także mieszkańcy Gołaszyna. Jedna z…
Ostatnio zmieniany 21 stycznia 2022
W środę 6 lutego 2019 roku w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce odbyło się spotkanie informacyjne dla rolników i mieszkańców wsi pn. „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”. Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Na spotkaniu byli obecni następujący przedstawiciele instytucji rolniczych: Sławomir Biliński – Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu, Karol Junory – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Miejskiej Górce, Maciej Szłykowicz – Zastępca Dyrektora WODR w Poznaniu, Czesław Fedyk – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Rawiczu, Sławomir Bosy – Koordynator Sekcji Zamiejscowej KOWR w Poznaniu, Jacek Cichosz – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu, Krzysztof Skrzypczak – mł. bryg. z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Krystyna Szmyt – Kierownik…
Ostatnio zmieniany 07 lutego 2019
Demonstracja prowadzona jest trzeci rok w celu dopracowania systemu wspomagania decyzji w zwalczaniu rolnic. Polega ona na obserwacji wiosną (koniec maja i początek czerwca) plantacji buraka cukrowego na obecność larw rolnic, również stosuje się pułapki feromonowe i świetlne w celu obserwacji momentu wylotu motyli rolnic. Po pewnym czasie monitoruje się plantację na obecność jajek i wczesnych form larw, aby określić związek przebiegu pogody (głównie temperatury) z określeniem najbardziej efektywnego terminu wykonania zabiegu insektycydem. Tegoroczna wiosna była ciepła i sucha, co powodowało trudności z wykryciem larw rolnic, ale zaobserwowano szereg innych szkodników, między innymi śmietkę buraczaną lub przędziorki oraz mszyce. Sama uprawa buraka cukrowego w tym roku szczególnie suchym dostarczyła niższy…
Ostatnio zmieniany 10 grudnia 2018
Demonstrację prowadzono w gospodarstwie wdrożeniowym Pani Jolanty Majewskiej w Szymanowie w 2018 roku. Uprawiano odmianę marchwi Berbro. Z powodu suszy (słabe wschody) trzeba było przesiewać plantację drugi raz, co spowodowało brak odmiany porównawczej, gdyż trzeba było szukać nowych nasion. Wysiano dostępną odmianę. Wystąpiły słabe wschody i nie osiągnięto spodziewanego plonu. Osiągnięto plon 20 ton z 1 ha, co przy wyższej cenie dało przychód 7185,00 zł z 1 ha. Technologia zbioru to obcinanie mechaniczne naci, wyorywanie kombajnem oraz ręczne ogławianie i przygotowanie do sprzedaży. Osiągnięto nadwyżkę bezpośrednią 815,00 zł z 1 ha.
W 2018 roku realizowano tematykę produkcji wysokiej jakości warzyw i owoców gruntowych. Omówiono nowe technologie i techniki produkcji. Tematy wiodące to: Integrowana produkcja wybranych gatunków roślin rolniczych Nowe odmiany roślin rolniczych Nowe technologie produkcji warzyw polowych Nowe gatunki warzyw i owoców gruntowych Wymieniano poglądy o zmieniających się warunkach produkcji oraz wprowadzaniu do uprawy produktów, na które jest zapotrzebowanie konsumentów. Wskazano na niedogodność związaną ze sprzedażą wyprodukowanych płodów, bowiem najbardziej opłacalna jest produkcja do konsumpcji, mniej do przetwórstwa. Mały producent musi korzystać z pośredników i dzielić się z nimi marżą, co obniża opłacalność produkcji. Innym wyzwaniem są zwiększone koszty produkcji związane ze wzrastającym brakiem pracowników w rolnictwie, wyjściem jest kosztowna…
Ostatnio zmieniany 10 grudnia 2018
Jednym z czołowych gospodarstw rolnych powiatu rawickiego jest gospodarstwo Pani Jolanty Majewskiej położone we Wsi Szymanowo. Początkowo powierzchnia gospodarstwa wynosiła 15 ha.  W chwili obecnej powierzchnia ogólna wynosi 85,00 ha,  w tym 44,92 ha gruntów własnych. Struktura zasiewów oparta jest na systemie trójpolowym i przedstawia się następująco: pszenica ozima 33,13 ha, pszenżyto ozime 11,07 ha , rzepak ozimy 5,69 ha, kukurydza na ziarno 5,84 ha, warzywa 6,22 ha, jęczmień jary 2,17 ha, groch 12,07 ha, łąki 8,81 ha. Prawie cała produkcja sprzedawana jest na podstawie umów kontraktacyjnych. Gospodarstwo posiada suszarnię oraz wystarczającą bazę magazynową dla płodów rolnych, co umożliwia ominięcie okresów dekoniunktury na poszczególne produkty rolne. Obecnie posiadana baza maszynowa zapewnia możliwość wykonania wszystkich prac polowych…
Ostatnio zmieniany 18 października 2018