24 lutego 2014
Uniwersalne mieszanki na pastwiska trwałe dla bydła mięsnego
Przygotowane przez Jolanta Klupś
Pogląd, że bydło mięsne można wypasać na byle jakich pastwiskach, ponieważ nie jest ono wymagające co do jakości zielonki, jest nieporozumieniem. W gospodarstwach prowadzących opas bydła mięsnego należy zapewnić zwierzętom jak najlepsze pastwiska, gwarantujące duże przyrosty masy ciała i wysoką jakość mięsa. Na dobrych pastwiskach dobowe przyrosty masy ciała młodego bydła opasowego ras mięsnych wynoszą około 1 kg, ze zróżnicowaniem 1,2 kg w okresie wiosennym do 0,8 kg w okresie jesiennym. Na intensywne pastwiska zaleca się siedem gatunków traw i koniczynę białą oraz dość duży wybór ich odmian pastwiskowych. Polecane gatunki traw: Życica trwała - zalecana na pastwiska położone na…
Niemal wszystkie odmiany lucerny mogą być zastosowane do mieszanek na krótkotrwałe pastwiska na gruntach ornych, ale muszą być do tego przystosowane: odporne na udeptywanie i przygryzanie przez zwierzęta, intensywne wypasanie, częstą rotację w sezonie wegetacyjnym. Z dostępnych w handlu nasion lucerny wypasanie dobrze znoszą odmiany: Radius, Legend i Luzelle. Odmiana Radius w mieszankach dwugatunkowych - z kupkówką pospolitą lub kostrzewą łąkową - może być wypasana przez nawet 2–3 lata. Odmiany lucerny Luzelle i Legend - w mieszankach z kupkówką pospolitą oraz z kupkówką pospolitą i esparcetą - osiągają tolerancję na wypas zarówno krótko-, jak i długotrwały. Niektóre odmiany lucerny najlepiej…
13 lutego 2014
Dobre pastwisko gwarantem taniej paszy, zdrowia zwierząt oraz cenny element krajobrazu
Przygotowane przez Jolanta Klupś
Dobre pastwisko gwarantem taniej paszy, zdrowia zwierząt oraz cenny element krajobrazu (artykuł do PG) O zaletach pastwiskowego żywienia zwierząt gospodarskich wie każdy rolnik i nie tylko. Wizerunek krowy, pasącej się na zielonej trawce wśród ziół, wykorzystują producenci przetworów mleczarskich na swoich opakowaniach w celu pozyskania klienta, który ma nadzieję za zakup zdrowych i wartościowych produktów. Obecnie wypasanie krów przegrywa jednak ze stosowaniem TMR-u, szczególnie w żywieniu wysokomlecznych sztuk i obserwujemy systematyczny spadek powierzchni pastwisk w naszym kraju. A szkoda. Widok pasących się zwierząt jest przyjemny dla oczu, psychiki człowieka, dla krajobrazu wiejskiego, którego nam zazdroszczą kraje ubogie w tzw. bioróżnorodność.…