07 kwietnia 2017
Rośliny, które otrzymały Grand Prix Gardenii
Przygotowane przez Dorota Piękna-Paterczyk
W opinii sądu konkursowego na miano Grand Prix Gardenii 2017 zasłużyły dwie wyjątkowe rośliny, które zachwycały kolorem, kształtem i ogólną urodą. Pierwszą z nich jest berberys thunberga „Orange ice” ze Szkółki Roślin Ozdobnych Ważyńscy z Bedlna. Jak czytamy w opisie, jest to pierwszy berberys o tak intensywnym, jaskrawo pomarańczowym wybarwieniu liści i złotej obwódce. Ta karłowa, kolumnowa roślina o zwartym pokroju pięknie wygląda w ompozycjach jako element odbijający – kontrastowy. Roślina ciekawie komponuje się na tle roślin o ciemnym zabarwieniu liści. Berberys polecany jest do małych ogrodów i na rabaty, również jako roślina tarasowa oraz do donic. Drugą rośliną, która w opinii jurorów jest wyjątkowa, jest świerk biały „Sun on the Sky” z A&M Kałuzińscy ze Szkółki Polskie Korzenie. Jest to wolno rosnąca…
Silne cięcie dużych , starych drzew wymaga, niezbędnej specjalistycznej wiedzy, ale także sporych umiejętności, a przede wszystkim kierowania się zdrowym rozsądkiem. Niezmiernie ważną rzeczą jest zachowanie równowagi pomiędzy częścią nadziemną – wielkością korony, a częścią podziemną – wielkością systemu korzeniowego. Każda bowiem ingerencja we wzrost takiego drzewa naraża je na wysiłek w odbudowę utraconej części korony, kosztem redukcji systemu korzeniowego, zabliźnianie powstałych ran. Drzewo staje się bardziej podatne na choroby i szkodniki oraz suszę, a ponadto zostaje zaburzona statyka drzewa. Nim przystąpimy do cięcia drzewa, zastanówmy się czy jest ona rzeczywiście konieczne i czy nie lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanych (!) fachowców. …
Hiacynt to popularna roślina cebulowa ceniona za pachnące, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym, fioletowym lub niebieskim. Kwitnie w zależności od wczesności odmiany i warunków atmosferycznych od kwietnia do maja przez ok. dwa tygodnie. Rośliny zasychają pod koniec czerwca i w tym też czasie powinny być wykopane, aby po trzech miesiącach przechowywania z końcem września posadzić je do gruntu. Hiacynty mogą pozostawać na jednym miejscu 3-4 lata. Chcąc cieszyć się co roku okazałymi kwiatami, należy zapewnić roślinom wysoki poziom nawożenia, co pozwoli cebulom uzupełnić tracone każdego roku składniki pokarmowe. W przeciwnym razie ich kwiaty będą coraz mniejsze, aż w końcu się nie ukażą. Hiacynty mają niewielkie wymagania w stosunku do gleby (nie może być ona jednak kwaśna i bardzo…
Krokusy są jednymi z najwcześniej kwitnących wiosną roślin. Należą do wieloletnich roślin bulwiastych. Najpopularniejsze w uprawie są krokusy wielkokwiatowe. Zakwitają w marcu – czasem wówczas, gdy jeszcze leży śnieg. Kwiaty i liście wyrastają wprost z niewielkich bulw przybyszowych, pokrytych charakterystycznymi siateczkowatymi łuskami. Wąskie liście rosną silnie dopiero po kwitnieniu. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą, mogą być także dwubarwne. Krokusy szybko zasychają i jeśli wymagają przesadzenia, to nie później jak w połowie czerwca bulwy krokusów powinny być wykopane. Bulwy te można przechowywać przez co najmniej trzy miesiące. Druga połowa września oraz październik to najlepszy okres na wysadzanie krokusów na nowe miejsce. Nie należy tych roślin pozostawiać na jednym…
Rannik zimowy – jest to ozdobna bylina podobnie jak przebiśnieg zwiastująca nadejście wiosny. Zakwita pięknymi żółtymi kwiatami już w lutym lub w marcu. Rannik zimowy jest niezwykle wrażliwy na wysoką temperaturę – gdy wzrasta ona powyżej 10 stopni roślina przekwita. Lubi stanowiska lekko zacienione, pod koroną drzew. Pod koniec maja liście ranników żółkną i zasychają. Jeżeli chcemy ranniki przesadzać, to trzeba je w tym czasie wykopać i przetrzymać przez dwa miesiące w przechowalni (w skrzynkach zasypane torfem), a pod koniec lipca i na początku sierpnia posadzić znów do ziemi na nowe stanowisko. Przez co najmniej pięć lat mogą rosnąć w jednym miejscu i co roku będą zwiastowały wiosnę. Zimowit jesienny – jest to ozdobna roślina cebulowa…
Ozdobne rośliny cebulowe. Znamy obecnie około 15 tysięcy odmian tulipanów, które różnią się pochodzeniem, zastosowaniem, terminem kwitnienia, barwą, kształtem i wielkością kwiatów. Wszystkie odmiany zostały podzielone na 15 różnych grup: pojedyncze wczesne, pełne wczesne, tulipany Mendla, tulipany Triumph (zajmują drugie miejsce w uprawie), mieszańce Darwina (pozycja pierwsza w uprawie), tulipany Darwina, tulipany liliokształtne, pojedyncze późne, tulipany papuzie, tulipany Rembrandta, pełne późne i cztery grupy tzw. tulipanów botanicznych. Tulipany najlepiej rosną w glebie zasobnej w próchnicę, głęboko spulchnionej i wilgotnej. Rozmnaża się je wegetatywnie z cebul przybyszowych, które powstają każdego roku z cebuli matecznej w ilości 2-5 sztuk. Dlatego też, ze względu na drobnienie cebul nie powinniśmy uprawiać tulipanów w tym samym miejscu dłużej niż 2 lata. Należy pamiętać,…
09 stycznia 2015
Cesarska korona, szachownica cesarska (Fritilaria Imperialis)
Przygotowane przez Jarosław Górski
Jest to ozdobna roślina cebulowa wyrastająca do 75 cm wysokości, kwitnie bardzo obficie pod koniec marca z początkiem kwietnia. Kwiaty są koloru purpurowo-brązowego do 5 cm długości. Na łodydze może być nawet do 25 kwiatów. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby. Mimo wczesnej pory kwitnienia jest całkowicie mrozoodporna. Możemy ją uprawiać na jednym miejscu przez 3-4 lata. Jeżeli zachodzi konieczność przesadzenia lub po upływie 4 lat uprawy w jednym miejscu, cebule cesarskiej korony należy wykopać. Cesarską koronę wykopujemy pod koniec czerwca, gdy rośliny zaczynają zasychać, po okresie spoczynku w przechowalni sadzimy ją do gruntu zaraz na początku września, aby cebule przed nastaniem zimy dobrze się ukorzeniły. Cesarska korona odstrasza krety.
Cięcie żywopłotu po posadzeniu Krzewy liściaste sadzone wiosną tnie się zaraz po posadzeniu, sadzone jesienią dopiero na przedwiośniu – luty, marzec. Żywopłoty formowane tniemy nisko 5-10 cm nad ziemią, aby doprowadzić do właściwego zwarcia krzewów. Krzewy ozdobne z kwiatów w żywopłotach nienormowanych tnie się tak, jak krzewy sadzone pojedynczo, tzn. skracamy przede wszystkim ich długie pędy w różnym stopniu od około 1/3 do 2/3 oraz usuwamy całkowicie przy ziemi pędy krzyżujące się i słabe. Rośliny zimozielone, zarówno liściaste jak i iglaste, nie mogą być tak radykalnie skracane. Na ogół wystarcza tu niewielkie cięcie korekcyjne, wyrównawcze. Dalsze prowadzenie żywopłotu Pierwszy etap prowadzenia żywopłotu to jego formowanie, czyli doprowadzenie go do określonych rozmiarów. Przy sadzeniu młodych roślin trwa on…
Zasadniczym zadaniem żywopłotów, jak wynika z ich nazwy, jest tworzenie żywego, zwartego ogrodzenia, zastępującego płoty, parkany i mury. Bronią więc one dostępu nieproszonym gościom – ludziom i zwierzętom, chronią przed kurzem, osłabiają siłę wiatrów wysuszających glebę. Wpływają korzystnie na mikroklimat, zapobiegają tworzeniu się zasp śnieżnych przy drogach i torach kolejowych, zasłaniają szpecące otoczenie, śmietniki, komposty. Nie można również pominąć ich wartości zdobniczych, jako żywych elementów naszych ogrodów, parków i zieleńców. Ze względu na konkretne zadania żywopłotów, rośliny żywopłotowe muszą spełniać określone wymogi w stosunku do specyficznej uprawy jaką jest żywopłot. Rośliny żywopłotowe muszą znosić przycinanie – stałe cięcie nie powinno…