Pomoc związana z wystąpieniem szkód wywołanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi - WODR Poznań

Czajków ta mała gmina wiejska, położona na południowym wschodzie województwa wielkopolskiego, kiedyś należała do województwo kaliskiego, otoczona polami, lasami i nielicznymi zbiornikami wodnymi. Legenda mówi, że nazwa miejscowości pochodzi od czajki - ptaka błotnego. Związane jest to z tym, iż niegdyś na tych terenach były bagna a w ich zaroślach bytowało różnego rodzaju  ptactwo, między innymi - czajki.

Jest najmniejszą z pośród siedmiu gmin należących do powiatu ostrzeszowskiego zajmująca zaledwie 70,8 km2  i licząca około 2500 mieszkańców. Mieszkańcy zajmują się głównie pracą na roli a także zatrudniają się w lokalnych zakładach przetwórstwa drzewnego, zajmujące się produkcją opakowań drewnianych i palet. Jeśli chodzi o rolnictwo to są to głównie gospodarstwa indywidualne o powierzchni do 10 hektarów. Przeważającym kierunkiem produkcji jest hodowla trzody chlewnej a także bydła mlecznego i mięsnego. Natomiast jeśli chodzi o użytki rolnicze to uprawiane są na nich przede wszystkim zboża, głównie żyto i pszenżyto ozime a także mieszanki zbożowe i kukurydza. Użytki rolne stanowią 52,7% powierzchni gminy i są to jedne z najsłabszych gleb jeśli chodzi o klasy bonitacyjne (V i VI). Od 1808 roku w Gminie Czajków istnieje Szkoła Podstawowa, która w 1999 roku została rozbudowana uwzględniając ówczesne gimnazjum. W listopadzie 2010 roku oddano do użytku halę sportową, rok później w październiku - boisko Orlik, a w lipcu 2012 roku plac zabaw, a to wszystko z myślą o uczniach tutejszej szkoły a także wszystkich mieszkańcach gminy.

Gmina Czajków to także parafia Czajków pod wezwaniem Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika i związany z nią drewniany kościół, jednonawowy i jedno wieżowy, w listopadzie 2019 roku parafia obchodziła swoje 100 - lecie powstania.

W 1918 roku postała jednostka Ochotniczej Staży Pożarnej a od 1990 roku działa jako stowarzyszenie, co pozwoliło jednostce na wszechstronne działania lokalne a nie tak dawno świętowano 100 - lecie powstania. Od 1922 roku działa Orkiestra Dęta przy OSP Czajkowie, która jest nieodzownym elementem a swoimi występami uświetniają uroczystości krajowe jak i zagraniczne. Przy orkiestrze działają również dwie grupy mażoretek, które swoimi występami artystycznymi umilają koncerty.

Od lutego 2005 roku działa również Ludowy Zespół Sportowy, który z sukcesami prowadzi drużynę piłki nożnej a w 2021 roku rozpoczął działalność Klub Senior+, w którym każdy mieszkaniec gminy powyżej 60-tego roku życia najdzie coś dla siebie, a wachlarz zajęć jest szeroki.

W lipcu 2011 roku swoją działalność zainicjowało Stowarzyszenie pod nazwą „Razem dla Czajkowa”, które powstało głównie z myślą o mieszkańcach gminy Czajków żeby rozwijać i kształtować ich aktywność a pod koniec ubiegłego roku została wydana publikacja pt.: „Historia gminy Czajków” opisująca i promująca czajkowskie ziemie.

 

Bibliografia:

  1. Historia gminy Czajków – publikacja promująca czajkowskie ziemie, Stowarzyszenie „Razem dla Czajkowa”, Czajków 2021 rok
  2. Jerzy Krzywaźnia: Szkice historyczne - Jerzy S. Krzywaźnia [online], [dostęp: 25.03.2022]. Dostępny w internecie: http://szkicehistoryczne.blogspot.com/

 

31 marca 2022

Dofinansowanie do wapniowania

Napisane przez

Realizowany od czerwca 2019 program dofinansowania zakupu wapna pod nazwą „Ogólnopolskiego programu środowiskowej regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie” ma swoją kontynuację w roku 2022. Wnioski o dofinansowanie wapna przyjmowane są przez Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze, zajmujące się weryfikacją prawidłowości sporządzenia wniosku oraz kompletności dokumentacji i po akceptacji przekazujące wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który na podstawie weryfikacji wniosku dokonanej przez Okręgowa Stację Chemiczno-Rolniczą, wypłaca wnioskowaną kwotę dofinansowania.

Przygotowując wniosek o dofinansowanie zakupu wapna, którego wzór oraz instrukcja wypełnienia znajduje się na stronie internetowej Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, istotne jest, aby data wysiania wapna była późniejsza niż data złożenia wniosku, jednak nie powinna być późniejsza niż 12 miesięcy od dnia zakupu wapna nawozowego lub środka wapnującego określonego na fakturze VAT.

Ogólne zasady ubiegania się o dofinansowanie zakupu wapna są następujące:

  • pomoc przysługuje gospodarstwom rolnym o powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 75 ha
  • działki rolne, dla których przewidziano dofinansowanie to te o pH na poziomie równym lub niższym niż 5,5;
  1. wysokość dofinansowania wynosi: do 300 zł/t czystego składnika (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni mniejszej niż 25 ha użytków rolnych,
  2. do 200 zł/t czystego składnika (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni 25 ha i więcej, ale mniejszej niż 50 ha użytków rolnych,
  3. do 100 zł/t czystego składnika (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni 50 ha i więcej, ale mniejszej niż 75 ha użytków rolnych.
  • dofinansowanie na wapno nawozowe lub środek wapnujący można uzyskać nie częściej niż raz na 4 lata do danej działki rolnej;

Podczas przygotowywania wniosku istotne jest, aby zachować właściwą kolejność przygotowywania dokumentów, będących załącznikami do wniosku. Całą procedurę można w sposób skrótowy przedstawić następująco:

  1. wykonanie w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej analizy glebowej powierzchni przeznaczonej do wapnowania – analiza ta powinna zawiera informację dotyczącą poziomu pH analizowanych próbek glebowych
  2. na podstawie otrzymanych wyników analizy glebowej, należy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej złożyć wniosek o wydanie zaleceń w zakresie potrzeb wapnowania przeanalizowanych próbek glebowych przypisanych do konkretnych powierzchni
  3. otrzymane zalecenia określają poziomy nawożenia wapnem dla poszczególnych próbek i powierzchni, z których próbki te zostały pobrane, a jednocześnie pozwala to na określenie ilości wapna, jaką należy zakupić.
  4. zakup wapna nawozowego – środka wapniującego w ilości wykazanej w zaleceniach, która zostanie zrefundowana. Dokumentem potwierdzającym zakup wapna jest faktura VAT. Ważne jest, aby na fakturze w opisie zakupionego środka wapnującego był określony typ i odmiana tego środka oraz zawartość procentowa CaO lub CaO+MgO. Przykładowy opis to:
  • Wapno nawozowe zawierające magnez typ węglanowe, odmiana 03, min. zawartość CaO+MgO 50%
  • Wapno nawozowe z magnezem typ węglanowe, odmiana 04, min. zawartość CaO+MgO min 50%
  • Wapno nawozowe bez magnezu typ z przerobu skał wapiennych, odmiana 04, min. zawartość CaO 50%
  1. przygotowany wniosek wraz z załącznikami oraz fakturą zakupu należy złożyć w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej
  2. wysianie zakupionego wapna nawozowego - przypominam, iż data wysiania musi być późniejsza niż data złożenia wniosku, jednak nie powinna być późniejsza niż 12 miesięcy od dnia zakupu wapna nawozowego lub środka wapnującego, określonego datą na fakturze VAT.
Ostatnio zmieniany 31 marca 2022
31 marca 2022

eWniosekPlus 2022

Napisane przez

Od 2022 roku logowanie do aplikacji eWniosekPlus nie wygląda tak samo jak w poprzedniej kampanii, gdyż będzie następowało poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), dostępną pod adresem https://www.gov.pl/web/arimr/platforma-uslugelektronicznych lub profil zaufany np. w banku.

eWniosekPlus logowanie – krok po kroku

Krok 1. Wchodzimy na stronę Agencji https://www.gov.pl/web/arimr

Krok 2. Po prawej stronie znajduje się kafelek „eWniosekPlus. Złóż wniosek i dopłaty za 2022 przez Internet” – klikamy w niego. Wchodzimy na stronę https://www.gov.pl/web/arimr/ewniosekplus-system , jednak nadal nie docieramy w miejsce docelowego

Krok 3. Zjeżdżamy w dół i znajdujemy na stronie ikonę z napisem „Przejdź do aplikacji. eWniosekPlus za pośrednictwem PUE”. Klikamy w nią i pojawiają się dwie opcje logowania – przez PUE lub profil zaufany.

Krok 4. Logowanie przez PUE - wpisujemy nazwę użytkownika (login jest taki sam jak w ubiegłym roku do aplikacji eWniosekPlus i IRZPlus) i hasło. Dopiero docieramy na stronę wypełnienia wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Krok 5. Drugą opcją logowania jest Profil zaufany za pomocą login.gov.pl, jeśli użytkownik taki posiada. Jeśli nie, rolnik ma możliwość przejścia do strony, na której może utworzyć profil zaufany, który w przyszłości będzie wykorzystywać do logowania się do wielu platform administracji rządowej (opcja Załóż profil).

Krok 6. Wypełniamy wniosek (pomocna może okazać się Instrukcja wypełnienia wniosku) https://www.gov.pl/web/arimr/instrukcja-wypelniania-wniosku-w-ewniosekplus

W 2022 r. w ramach dopłat bezpośrednich, rolnicy otrzymają uzupełniającą płatność podstawową (UPP). Dopłatą ta zostanie objęte ponad 1 mln rolników. Na ten cel planuje się przeznaczyć 400 mln zł.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. "Istotą rozwiązań przewidzianych w projekcie ustawy jest rozszerzenie na rok 2022, katalogu dostępnych instrumentów wsparcia w ramach systemu wsparcia bezpośredniego o uzupełniającą płatność podstawową (UPP), przyznawaną w ramach przejściowego wsparcia krajowego" - czytamy w uzasadnieniu.

Dopłata uzupełniająca (UPP) będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych, w szczególności: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych oraz do gruntów ugorowanych. Szczegółowe warunki przyznawania tych dopłat, w tym rodzaje roślin objętych płatnością, zostaną określone w rozporządzeniu do ustawy.

Żródło:

https://www.topagrar.pl/articles/prow-2014-2020/doplaty-bezposrednie-2022-jak-sie-zalogowac-na-ewniosekplus/

Ostatnio zmieniany 31 marca 2022

W ostatnich latach nieustannie mamy do czynienia z pojawiającym się problemem jakim jest susza. Jest ona powtarzającą się , normalną cechą klimatu Pojawia się okresowo i w różnych porach roku. Jej podstawową cechą jest jej czas trwania, zasięg przestrzenny oraz jej intensywność. Względem ostatnich lat temperatura w Polsce wzrosła w porównaniu do ubiegłych lat i ten stan rzeczy spowodował większą intensywność parowania przy bardzo podobnych ilościach opadów atmosferycznych.

Susza występuje bez względu na to ,czy jest mały czy duży teren z opadami atmosferycznymi. Zauważa się ją w prawie wszystkich strefach klimatycznych. Nasilenie i frekwencja suszy w Polsce są w ostatnich latach coraz większym problemem w każdym aspekcie życia.

Nie jest ona obojętna dla gleby. Jest ona dużym stresem nie tylko dla roślin, ale i także dla całego rolnictwa. Wpływa na bardzo wiele obszarów działalności rolniczej .Im susza trwa dłużej , tym większe straty finansowe odnotowuje dane gospodarstwo. .Związane są one ze spadkiem poziomu plonów, które często są również gorszej jakości .Rolnikowi trudniej wywiązać się z umów kontraktacyjnych .Musi on również liczyć się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się chorób i szkodników oraz z obniżeniem się skuteczności niektórych zabiegów biologicznej i chemicznej ochrony roślin. Problem suszy wiąże się w wielu przypadkach z tym, iż konieczne będzie nawadnianie pól ,co podwyższa koszty gospodarstwa (zakup odpowiedniej aparatury lub założenie studni głębinowej).

Jak susza w pływa na glebę?

Wiadomym jest, iż życie w glebie zależy od jej wilgotności .Przy niedoborach wody ograniczone zostaje działanie wielu drobnoustrojów , które uczestniczą np. w procesach próchnicotwórczych , w stymulacji wzrostu roślin , albo rozkładowi pozostałości środków ochrony roślin.

Brak wody w glebie utrudnia pobieranie składników odżywczych, dlatego rośliny mogą wykazywać niedobory makro- i mikro elementów , nawet w sytuacji, gdy zostały one wprowadzone do gleby.

Do bardzo ważnych działań , które powinny być podejmowane w celu poprawy obecnego stanu gospodarowania wodą na obszarach wiejskich należą:

- zrównoważone i bardzo oszczędne wykorzystywanie wód podziemnych

- ciągła modernizacja i adaptacja praktyk rolniczych do gospodarowania w warunkach ograniczonych zasobów wodnych

- ciągła dbałość o gleby i ich właściwości retencyjne

- modernizacja urządzeń melioracyjnych

- regulowany odpływ i nawadnianie o wysokiej efektywności wykorzystania wody

- dobór odmian roślin na nieodpowiednie warunki wodne

- system monitorowania i prognozowania zasobów wodnych

- edukacja społeczna i doradztwo w zakresie oszczędnego i solidarnego korzystania z zasobów wodnych.

 

 Na terenie całego kraju realizowany jest projekt tworzenia w powiatach Lokalnych Partnerstw Do Spraw Wody (LPW). Celem tych Partnerstw jest wykorzystanie obszaru współpracy między istotnymi podmiotami mającymi wpływ na gospodarkę wodną.

Miejscem funkcjonowania projektu jest powiat, reprezentowany przez podmioty działające na danym terenie. LPWpowstają w 16 powiatach(po 1 w każdym powiecie).

Ośrodki Doradztwa Rolniczego w ramach powstających LPW zorganizowały już spotkania na terenach niektórych województw (w tym wielkopolskiego).

Wykaz gmin w powiecie pilskim na obszarach, których(dla upraw ziemniaków ,chmielu, warzyw gruntowych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych)wystąpiła susza w latach od2007-2018r. :

Piła 7
Białośliwie 6
Kaczory 7
Łobżenica 6
Miasteczko Krajeńskie 6
Szydłowo 7
Ujście 7
Wyrzysk 6
Wysoka 6
Razem 121

 

Nie możemy ustrzec się przed suszą ani jej zapobiec. Jest ona zjawiskiem niezależnym od człowieka. Musimy pamiętać, iż w dzisiejszych czasach w dobie pogłębiającej się suszy musimy racjonalnie gospodarować wodą, aby ograniczyć jej skutki.

 

Nawyk oszczędzania wody musi wyrobić sobie każdy z nas.

Ostatnio zmieniany 31 marca 2022

Z przeprowadzonych obserwacji plantacji zbóż ozimych na polach gminy Kraszewice, można stwierdzić, że przezimowanie przebiegło prawidłowo. Do prawidłowego przezimowania przyczyniły się głównie dwa warunki. Pierwszy z nich to długa ciepła jesień, która sprzyjała prawidłowemu rozwojowi oraz rozkrzewieniu się roślin. Tak prawidłowe rozwinięte rośliny weszły dobrze w okres spoczynku zimowego. Podczas panującej zimy 2021/2022 odnotowaliśmy nieliczne spadki temperatur poniżej -20°C. Podczas niskich temperatur towarzyszyła pokrywa śnieżna, która ochroniła rośliny przed wymarznięciem. Drugim warunkiem skutkującym dobre przezimowanie była łagodna wiosna. W pierwszej dekadzie marca były nie duże wahania temperatur co prawidłowo pobudziło rośliny, które weszły z pełnym wigorem w okres wegetacyjny. Po ruszeniu wegetacji można stwierdzić, że okres przezimowania przebiegł prawidłowo. Powierzchnia zbóż ozimych wysianych na terenie gminy Kraszewice wynosi około 1470 ha. W większości obsianych areałów żyta ozimego, pszenżyta ozimego czy pszenicy ozimej nie odnotowano ubytków ani przebarwień czy uszkodzeń na roślinach. Jedynie jęczmień ozimy w poszczególnych wyjątkowych przypadkach dostał lekkich odbarwień bez ubytków w żądanej obsadzie. Na danych plantacjach jęczmienia ozimego, u których występowało podejrzenie wymarznięcia roślin wykonano test przezimowania. Test był wykonany na części plantacji, na której zanikła pokrywa śnieżna w momencie ruszenia wegetacji. Do testu pobrano 20 sztuk roślin. Rośliny zostały wykopane by nie uszkodzić węzła krzewienia. Następnie zostały dokładnie wymyte w wodzie oraz ucięte 2 cm nad węzłem krzewienia oraz umieszone na bibułce w płaskim naczyniu. Rośliny zostały zwilżone woda oraz przykryte folia w temperaturze 22-25 °C na 24 godziny. Po upływie tego czasu sprawdzone zostały rośliny mierząc wielkość przyrostu źdźbła. Na wszystkich stwierdzono 10mm przyrostu.

Podsumowując na terenie gminy Kraszewice zboża ozime dobrze przezimowały.

W dniach 21-23 luty 2022r główni specjaliści ds. ekonomiki Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez firmę AGRO Ubezpieczenia –Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Pułtusku. Szkolenie zaszczycił obecnością Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Henryk Kowalczyk, który określił założenia polityki rolnej w tym zakresie, a mianowicie priorytetem będzie zwiększenie dotowanych ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich w najbliższych latach do takiego poziomu by móc wyeliminować inną pomoc państwa w tym zakresie.

Agro ubezpieczenia TUW oferuje Ogólne Warunki Ubezpieczenia Uprawy, które stosuje się do umów ubezpieczenia upraw rolnych objętych 65% dopłatami ze strony budżetu państwa, zawieranych na podstawie Ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dnia 7 lipca 2005r.

 Dotowane umowy ubezpieczenia obejmują uprawy:

- zbóż

- kukurydzy

- rzepaku i rzepiku

- roślin strączkowych

- chmielu

- tytoniu

- ziemniaków

- buraków cukrowych

- warzyw gruntowych

- drzew i krzewów owocowych

- truskawek

Ubezpieczenie obowiązkowe obejmuje ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez: powódź, grad, suszę, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne.

OWU Bezpieczne Zwierzęta stosuje się do dobrowolnych umów ubezpieczenia zwierząt gospodarskich objętych 65 % dopłatami zawieranych również na podstawie uprzednio wymienionej ustawy. Ubezpieczeniem mogą być objęte zwierzęta gospodarskie: bydło, konie, owce, kozy, drób, świnie od szkód spowodowanych przez: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, ubój z konieczności na skutek w/w zdarzeń.

Ubezpieczenia upraw i zwierząt są znaczącym kosztem czynników zewnętrznych, który poprzez dotacje ze strony budżetu państwa może być znacznie obniżony.

źródło: materiały informacyjne Agro ubezpieczenia  TUW

Ostatnio zmieniany 30 marca 2022
29 marca 2022

Lawendowe piękno...

Napisane przez

 Nie ma wątpliwości, że lawenda charakteryzuje się pięknym zapachem, różnymi właściwościami oraz intensywnym kolorem.

Już w starożytnym Rzymie lawendę stosowano jako środek leczniczy, odstraszający owady czy zapachowy środek do prania. Grecy natomiast doceniali lawendę w szczególności za miód, który można było z niej pozyskać. Anglicy cenili roślinę za niezwykły aromat, który wykorzystywali do wyrobu pachnideł. Nasze babcie doceniały lawendę za zapach. Często można było spotkać woreczki z suszoną lawendą w szafie wśród ubrań, która odstraszała owady.

Roślina nie jest mocno wymagająca i podczas prawidłowego wzrostu potrzebuje luźnej gleby i nawadniania.

Na terenie powiatu gnieźnieńskiego znajduje się przepiękne miejsce nazwaną potocznie plantacją lawendy.

Już za chwilę będzie można zaobserwować kwitnięcie tej rośliny.

Taką możliwość od 2012 roku daje nam właściciel plantacji lawendy „Lawendowe Zdroje”, Pani Paulina Michalska                 w Pakszynie, gmina Czerniejewo. W okresie czerwiec-lipiec można zwiedzać uprawę lawendy na powierzchni ok 1 ha.

Ciekawostką jest informacja, że każda roślina znajdująca się w gospodarstwie została wyhodowana od ziarna.

Ścinanie kwiatów odbywa się ręcznie za pomocą sekatora. Część kwiatów zbiera się na susz, a część świeżą przeznacza się na olejek lawendowy. Olejek jest destylowany na miejscu podczas żniw.

Na terenie plantacji można nie tylko napawać się pięknem i zapachem kwiatów lawendy, ale również upamiętnić pobyt sesją zdjęciową. Jest również możliwość zabrania w małej formie zapachu, właściciele oferują suszone kwiaty lawendowe, olejki oraz mydełka.

Podobny teren znajduje się w miejscowości Skrzetuszewo (Lawendowe poletko) również zapewniający ciekawe wrażenia    i godny odwiedzenia.

 

Ostatnio zmieniany 29 marca 2022

Podejmując decyzję w gospodarstwie, musimy brać pod uwagę wiele czynników. Produkcja „pod chmurką” jest obarczona ryzykiem niepewności co do pogody w czasie okresu wegetacji. Musimy zdać się na warunki pogodowe i nie możemy temu zaradzić. Można ewentualnie zainwestować w nawadnianie upraw (deszczownie, kapilary itp.), jednak uwarunkowane jest to dostępnością odpowiedniej ilości wody, warunkami terenowymi. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie ochrony równie ważnym czynnikiem jest pogoda: prędkość wiatru, spodziewane opady atmosferyczne, temperatura. Pomóc może nam w tych prognozach stacja meteorologiczna, a najlepiej dostęp do danych z sieci stacji meteo. Sieć takich stacji została założona przez WODR w Poznaniu. Będąc klientem WODR możemy mieć dostęp do sąsiednich stacji, oraz tych stacji, które są poza siecią WODR. Dostępne dane pozwolą nam oszacować zbliżające się warunki meteorologiczne. W powiecie pilskim stacje meteo umiejscowione są w Lipce, Pobórce Wielkiej oraz w Dobrzyniewie. Te dwie ostatnie nawet pokrywają swym obszarem wiarygodności. Uznaje się bowiem, że warunki atmosferyczne są reprezentatywne w promieniu 10 kilometrów od stacji. Na mapce poniżej schematycznie zakreśliłem obszar zasięgu terenu dla każdej z tych stacji. Oprócz samego zczytywania danych ze stacji możemy też skorzystać z różnego rodzaju systemu wspomagania decyzji w prowadzeniu różnych upraw. Systemy te dostępne są między innymi dla zarazy ziemniaka (w uprawie ziemniaka i pomidora), chwościka i rolnic w burakach, rdzy brunatnej w życie, mączniaka prawdziwego i skrzypionki w jęczmieniu jarym. Korzystając także z aplikacji mobilnej EPSU mamy możliwość podglądu danych ze stacji meteo.

 

Ostatnio zmieniany 28 marca 2022
24 marca 2022

ASF w powiecie poznańskim

Napisane przez

Nawiązując do informacji o stwierdzeniu ogniska ASF u dzika na terenie miasta Poznania oraz wydaniu w dniu 10.03.br. przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu rozporządzenia w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terenie powiatu poznańskiego, informujemy że w powiecie poznańskim ustanowiono i obowiązują strefy niebieska i różowa.

Aktualne obszary objęte ograniczeniami zawiera ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/440 z dnia 16 marca 2022 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem na terenie powiatu poznańskiego:

Obszar objęty ograniczeniami I - strefa niebieska obejmuje: gminy Buk, Dopiewo, Komorniki, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Tarnowo Podgórne, Stęszew, Pobiedziska, Mosina, miasto Luboń, miasto Puszczykowo, część gminy Rokietnica położona na południowy zachód od linii kolejowej biegnącej od północnej granicy gminy w miejscowości Krzyszkowo do południowej granicy gminy w miejscowości Kiekrz oraz część gminy wiejskiej Murowana Goślina położona na południe od linii kolejowej biegnącej od północnej granicy miasta Murowana Goślina do północno-wschodniej granicy gminy.

Obszar objęty ograniczeniami II - strefa różowa obejmuje: powiat miejski Poznań, gminy Czerwonak, Swarzędz, Suchy Las, część gminy wiejskiej Murowana Goślina położona na północ od linii kolejowej biegnącej od północnej granicy miasta Murowana Goślina do północno-wschodniej granicy gminy oraz część gminy Rokietnica położona na północ i na wschód od linii kolejowej biegnącej od północnej granicy gminy w miejscowości Krzyszkowo do południowej granicy gminy w miejscowości Kiekrz.

Bieżące ograniczenia oraz zasady bioasekuracji obowiązujące w strefach opisane zostały w artykule „ASF na terytorium kraju” w oparciu o ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami na terenie powiatu poznańskiego.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami na terenie powiatu poznańskiego

Mapa dostępna na stronie: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

 
Ostatnio zmieniany 24 marca 2022

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe PROW na rok 2022.

Istotną informacją w tegorocznej kampanii jest wprowadzenie uzupełniającej płatności podstawowej (UPP). Wielkość dopłaty wyniesie ok 40 zł do ha i będzie obowiązywać do wybranych upraw.

Przypominamy o terminie składania wniosków od 15.03.2022 do 16.05.2022. W sytuacji spóźnienia (do 10.06.2022) ARiMR potrąci płatność 1 proc. Za każdy dzień roboczy zwłoki. Pamiętajmy, że rolnicy mają możliwość zgłoszenia zmian do wniosku bez żadnych konsekwencji do dnia 31.05.2022. Zgłoszenie zmian po tym terminie (nie później niż do dnia 10.06.2022) spowoduję pomniejszenie należności o 1 proc.za każdy dzień opóźnienia.

Aby uniknąć dużej ilości osób składających wnioski apelujemy nie czekać do ostatnich dni terminów wskazanych przez ARiMR.

Osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy w wypełnianiu wniosków zapraszamy do kontaktu z biurem powiatowym WODR w Gnieźnie przy ul. Roosevelta 114. Zachęcamy również do kontaktu z doradcami gminnymi.