25 kwietnia 2015
Mały chrząszcz ulowy – nowe zagrożenie dla pszczół
Przygotowane przez Lucyna Palicka
Nazwa zwyczajowa: mały chrząszcz ulowy Nazwa łacińska: Aethina tumida Jak rozpoznać chrząszcza w rodzinie pszczelej? Larwy osiągają długość 1 cm, są kremowo-białe, posiadają 3 pary odnóży przednich oraz kolce zlokalizowane po stronie grzbietowej i tylnej części ciała. Obecność larw jest bardzo niebezpieczna dla rodzin pszczelich, ponieważ są wszystkożerne, żywią się czerwiem, pyłkiem i miodem. Osobniki dorosłe mają długość 5-7 mm, co równa się ok. 1/3 wielkości ciała pszczoły robotnicy. Są jasno zabarwione, następnie ciemnieją i stają się brązowe lub czarne. Poszczególne części ciała owada (głowa, tułów i odwłok) są wyraźnie wyodrębnione. Cechą wyróżniającą są krótsze od odwłoka pokrywy skrzydeł i „maczugowato” zakończone czułki. Postać dorosła wygryza się z reguły po 3-4 tygodniach od złożenia…
W obliczu trudnej sytuacji, jaka wystąpiła w ostatnich latach w pszczelarstwie, czasopismo „Pasieka” wspólnie z Polskim Związkiem Pszczelarskim oraz innymi organizacjami pszczelarskimi i przy wsparciu firm z branży pszczelarskiej wystąpili z inicjatywą wspierania polskiego pszczelarstwa. O tym, jak ważna jest rola pszczoły w ekosystemie i jak trudna jest gospodarka pasieczna w dobie obecnych zagrożeń, wiedzą wszyscy pszczelarze. Uprawianie tego pięknego zawodu wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, zaangażowania i pasji, lecz również nakładów finansowych. Większość pasiek w naszym kraju jest prowadzona hobbystycznie, a koszty ich utrzymywania przeważnie przekraczają dochody. Ponadto wiadomo, iż pszczoła miodna jest głównym zapylaczem roślin i bez jej pracy nie mielibyśmy wielu roślin i owoców. Dlatego w akcji skupiono się głównie na wspieraniu…
Pszczoły to wyjątek, a o wyjątkowości tych owadów decyduje ich niezastąpiona rola w przyrodzie i gospodarce człowieka oraz to, że wielu z nich grozi wyginięcie. Te ważne dla ekosystemu owady są nie tylko niezwykłe ze względu na swoją rolę, ale także ze względu na zachowanie. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie wszystkie pszczołowate to gatunki społeczne, które żyją gromadnie w ulach lub gniazdach. Tylko część gatunków prowadzi życie np. w koloniach, a zdecydowana większość to samotnicy - samodzielnie budują gniazdo i zaopatrują je w pokarm - tłumaczy ekspert programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" Anna Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego. Zatem bez…
Hotel dla owadów zapylających to specjalna konstrukcja zbudowana po to, aby dać im schronienie i miejsce do rozmnażania. Ważne jest to szczególnie w miastach, gdzie ich naturalne siedliska są najczęściej niszczone. Owady te są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania parków i zieleni miejskiej. Zakończyła się akcja społeczna Greenpeace „Adoptuj Pszczołę". W miesiąc udało się zebrać pieniądze na budowę 100 tzw. „hoteli" dla pszczół i owadów zapylających w polskich miastach. Greenpeace przystąpi do ich budowy na wiosnę 2014 r. Projekt był kolejną odsłoną kampanii „Przychylmy Pszczołom Nieba", mającej na celu ochronę pszczół miodnych i owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku…
Departament Rolnictwa USA (USDA) wraz z Agencją Ochrony Środowiska (EPA) opublikował kompleksowe sprawozdanie naukowe na temat zdrowia pszczół. Raport ten stwierdza, że nie istnieje jedna, wyłączna przyczyna wymierania rodzin pszczelich, lecz istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do pogarszania się stanu zdrowia owadów zapylających. Należą do nich: pasożyty i choroby bakteryjne, problemy genetyczne wśród pszczół, złe odżywianie i niewłaściwe stosowanie pestycydów. Pogorszenie się stanu zdrowia pszczół jest złożonym problemem, spowodowanym przez kombinację różnych czynników, a w Agencji Ochrony Środowiska czujemy się zobowiązani do kontynuowania naszej pracy z Departamentem Rolnictwa, naukowcami, pszczelarzami, plantatorami i społeczeństwem w celu rozwiązania tego problemu- powiedział…
Intensywne wykorzystanie pestycydów w rolnictwie zagraża pszczołom miodnym i dzikim owadom zapylającym, a przez to - stabilności europejskiego łańcucha dostaw żywności - ostrzegają autorzy raportu nt. kryzysu pszczół, przygotowanego dla Greenpeace. Raport "Spadek populacji pszczół - przegląd czynników zagrażających owadom zapylającym i rolnictwu w Europie" powstał na zlecenie Greenpeace. Naukowcy z naukowcy z Laboratorium Badawczego Greenpeace na Uniwersytecie Exeter ocenili w nim sytuację pszczół i innych owadów zapylających rośliny analizując dane z ponad 70 raportów i publikacji naukowych. Pszczoły miodne i dzikie owady zapylające są kluczowe dla rolnictwa i produkcji żywności - owoców i warzyw, np. jabłek, truskawek, pomidorów, migdałów…
HopGuard – co to za środek? Jest to lek wyprodukowany przez firmę BetaTec Hop Products, stosowany do walki z warrozą wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Uważam, że warto przybliżyć jego skład i działanie, choćby w formie ciekawostki. Opiera się na wyciągu z aktywnego chmielu, który zawiera beta-kwas. Mikstura HopGuardu jest pestycydem. Opiera się na jednym z organicznych kwasów znalezionych w roślinie chmielu Humulus lupulus. Kwas organiczny jest prostą substancją zawierającą węgiel z kwasowymi właściwościami. Warto wspomnieć, że chmiel zawiera 2-wydatne kwasy organiczne: alfa-kwas – znany piwowarom jako „smak” chmielu oraz beta-kwas kojarzony z „aromatem” chmielu. To właśnie w kwasie „beta” znaleziono właściwości warroabójcze. Nowe opracowanie leku zawiera dawkę 16% kwasu chmielowego…
Czy w przyszłości - zamiast pszczół - pyłek z kwiatka na kwiatek będą przenosić mikroroboty latające? Dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej chce zrealizować taki pomysł. Jego zespół pracuje nad autonomicznym układem do zapylania roślin. Wymieranie pszczół to ogólnoświatowy problem. Owadów zapylających jest w różnych miejscach na świecie coraz mniej, na co zwracają uwagę liczne organizacje, nie tylko ekologiczne. Układ do automatycznego zapylania mógłby wyręczyć pszczoły w części ich zadań. Prace nad automatycznym układem do zapylania rozpoczną się we wrześniu, a demonstrator rozwiązania technicznego ma powstać w ciągu 3 lat. Jeśli taki system uda się zbudować, może być nawet pierwszym…
Ogólne warunki produkcji: Produkcja ekologiczna różni się od produkcji konwencjonalnej modelem prowadzenia gospodarki pasiecznej. Wymaga od pszczelarza bardzo dużego doświadczenia w prowadzeniu pasieki a przede wszystkim przystosowania gospodarki pasiecznej do warunków ekologicznych. Działalność ekologiczna musi być poprzedzona złożeniem wniosku do jednostki certyfikującej, która może kontrolować pasiekę także w procesie produkcji aby uznać ją za ekologiczną. Certyfikat upoważniający do prowadzenia pasieki ekologicznej każdego roku musi być odnawiany. W procesie starań o uznanie pasieki za ekologiczną jest okres przejściowy ( od przejścia z gospodarki konwencjonalnej na ekologiczną) trwający 1 rok. W Polsce jest mało jednostek certyfikujących pszczelarstwo. Przestawienie produkcji w gospodarstwo ekologiczne…