28 kwietnia 2017
Rynek i dostępność żywności ekologicznej w Polsce
Przygotowane przez Elżbieta Dryjańska
Rynek żywności ekologicznej należy od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku do najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów rynku żywności. Od 2004 do 2014 roku wzrost sprzedaży ekologicznej w Europie uległ więcej niż podwojeniu, z 11 mld euro do blisko 25 mld euro. Światowy rynek rolnictwa ekologicznego rozwija się również prężnie – zwiększając obroty o około 20% rocznie. Z krajów europejskich udział żywności ekologicznej w ogólnej sprzedaży żywności jest najwyższy w Danii (8%), Szwajcarii (6,9%) oraz Austrii (6,5%). Mieszkańcy Danii i Szwajcarii wydają również na taką żywność najwięcej. Należy podkreślić, że poza krajami zachodniej i północnej Europy, w których sprzedaż i konsumpcja żywności ekologicznej są najwyższe, coraz większe znaczenie zaczynają mieć również kraje Europy Środkowej, takie jak Polska, Czechy i Węgry. W Polsce obserwuje się…
Niewielki symbol graficzny w kształcie trójkąta umieszczony na spodzie pudełeczka powie nam wszystko. Plastik bowiem plastikowi jest nierówny. W zasadzie nie sam symbol, tylko umieszczona w jego centrum cyfra – od 1 do 7, zdradzi nam, z jakiego tworzywa zostało wykonane opakowanie i czy rzeczywiście jest ono dla nas bezpieczne. Pomagamy rozszyfrować – na pierwszy rzut oka nic nie mówiące – oznaczenia: 1– PET Jest to w zasadzie jedno z najczęściej spotykanych oznaczeń. Można je znaleźć na naczyniach jednorazowego użytku oraz wielu opakowaniach, chociażby butelkach wody mineralnej. Jak donoszą naukowcy, woda przechowywana w butelkach PET zawiera nieznany jeszcze składnik o…
Uzyskanie stabilnych, zadowalających plonów w rolnictwie ekologicznym zależy od wielu czynników, ale na pewno umożliwi to stosowanie elitarnego lub kwalifikowanego materiału siewnego. Materiał siewny – oznacza rośliny lub ich części przeznaczone do siewu, sadzenia, szczepienia, okulizacji. Wielkopolska jest od lat największym w kraju producentem materiału siewnego. Jest niekwestionowanym liderem w skali kraju zarówno pod względem ilości, jak i powierzchni produkowanego i certyfikowanego materiału siewnego. Każdego roku na terenie województwa wielkopolskiego wytwarza się i certyfikuje ok. 25% materiału siewnego produkowanego w kraju. Na terenie Wielkopolski mają swoje siedziby hodowcy większości gatunków i odmian roślin rolniczych wpisanych do krajowego rejestru odmian, m.…
Rolnictwo ekologiczne jest odpowiedzią na zmieniającą się strukturę popytu na rynku. Konsumenci poszukują żywności produkowanej tym systemem, chcą jąkupować i zazwyczaj płacą za nią wyższą cenę niż za produkty, które nie zostały wytworzone takimi metodami. Od 1 lipca 2012 roku do znakowania paczkowanej żywności ekologicznej, wyprodukowanej w krajach UE zgodnie z wymogami kontroli produkcji ekologicznej UE, można używać tylko nowe, unijne logo produkcji ekologicznej (obowiązujące od dnia 1 lipca 2010 roku). Decydując się na zakup produktów ekologicznych konsument musi być pewny, że dostaje dokładnie to, za co płaci. Ekologiczne logo i system znakowania stanowią mechanizm, który nabywcy produktu to umożliwia.Jest…