20 listopada 2018
Produkcja rolnictwa ekologicznego podlega urzędowej kontroli
Przygotowane przez Elżbieta Dryjańska
Rolnik gospodarowanie zgodnie z kryteriami rolnictwa ekologicznego rozpoczyna od momentu dokonania na urzędowym formularzu zgłoszenia podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego w wybranej przez siebie jednostce certyfikującej. Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 nakłada na jednostki certyfikujące obowiązek szacowania ryzyka zanieczyszczenia produktów ekologicznych – zarówno ryzyka pomieszania bądź podmiany produktami konwencjonalnymi, jak i zastosowania środków niedozwolonych w rolnictwie ekologicznym. Konieczne jest zatem wykazanie w „Zgłoszeniu podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego” wszystkich gruntów, którymi włada rolnik. Rolnik, który prowadzi równolegle produkcję ekologiczną i konwencjonalną, jest zaliczany do grupy podwyższonego ryzyka, a zgodnie z art. 73 Rozporządzenia Rady (WE) nr 889/2008 produkcja konwencjonalna podlega także kontroli. Urzędowym zadaniem jednostek certyfikujących jest kontrola w obszarze prawa żywnościowego, a potwierdzenie powierzchni upraw ekologicznych…
01 marca 2018
Zasady uzyskania certyfikatu do dnia 20.03.2018 r. w zakresie produkcji ekologicznej na podstawie kontroli wstępnej
Przygotowane przez Elżbieta Dryjańska
Informujemy, że w 2018 roku możliwe jest przeprowadzenie procesu certyfikacji, w tym wydanie certyfikatu w zakresie produkcji ekologicznej, na podstawie kontroli wstępnej do dnia 20.03.2018 r. Termin ten obowiązuje producentów zamierzających złożyć wniosek do ARiMR o przyznanie pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Podczas spotkania zorganizowanego przez Główny Inspektorat JHARS z jednostkami certyfikującymi w rolnictwie ekologicznym omawiany był temat dotyczący trybu postępowania jednostek certyfikujących w przypadku zgłoszenia w 2018 r. producentów ekologicznych, którzy chcą skorzystać z pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U. 2015, poz. 1371 z późn. zm.). Podczas tego spotkania przedstawiciele urzędu nadzoru nie wnieśli zastrzeżeń odnośnie możliwości wydawania certyfikatów (przed 20.03.2018 r.)…
17 lutego 2017
Zasady przestawiania gospodarstwa na produkcję ekolgiczną
Przygotowane przez Zofia Dąbrowska-Żądło
Przestawianie gospodarstwa rolnego na produkcję metodami ekologicznymi reguluje Rozporządzenie Rady WE nr 834/2007 z 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych oraz Rozporządzenie Komisji WE nr 889/2008 z 5 września 2008 r. Proces przestawiania gospodarstwa jest różny. Dla upraw rocznych wynosi 24 miesiące. Jest to okres poprzedzający wysiew roślin, z których plon będzie już uznany jako ekologiczny (dotyczy to także zbioru pasz z trwałych użytków zielonych). Uprawy wieloletnie, jak sady, chmielniki, winnice czy uprawy jagodowe, podlegają procesowi przestawiania przez 36 miesięcy poprzedzających zbiór uznawany za ekologiczny. W wyżej wymienionych okresach gospodarstwo rolne podlega co najmniej raz w roku, w terminie uzgodnionym z posiadaczem gospodarstwa, kontroli pełnej (tzw. rocznej) przeprowadzonej przez pracowników Biura Certyfikacji w zakresie realizacji programu przestawiania gospodarstwa na prowadzenie produkcji metodami ekologicznymi.…
System kontroli i certyfikacji w rolnictwie ekologicznym stanowią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako organ upoważniający jednostki certyfikujące do prowadzenia kontroli i wydawania certyfikatów. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która sprawuje nadzór nad jednostkami certyfikującymi oraz nadzór nad produkcją ekologiczną. Inspekcja Handlowa, która współpracuje z IJHAR-S przy sprawowaniu nadzoru nad jednostkami certyfikującymi oraz produkcją ekologiczną w zakresie wprowadzania do obrotu detalicznego produktów wymienionych w art. 1 ust. 2 lit. a lub b rozporządzenia nr 834/2007. Inspekcja Weterynaryjna, która współpracuje z IJHAR-S przy sprawowaniu nadzoru nad jednostkami certyfikującymi oraz produkcją ekologiczną w zakresie produktów wymienionych w art. 1 ust. 2 lit. c rozporządzenia nr 834/2007. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która współpracuje z IJHAR-S przy sprawowaniu nadzoru nad jednostkami certyfikującymi oraz produkcją…
08 stycznia 2014
Odstępstwa od zasad obowiązujących w rolnictwie ekologicznym
Przygotowane przez Elżbieta Dryjańska
Od 01.01.2014 obowiązują tylko nowe formularze wniosków – wydanie 3 z dnia 06.12.2013! W nowej ustawie z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. Nr 116 poz. 975) przyjęto, że zgody na odstępstwa od warunków produkcji ekologicznej w przypadkach określonych w rozporządzeniu nr 889/2008 udziela wojewódzki inspektor JHARS lub Główny Inspektor JHARS, po zapoznaniu się z opinią w tej sprawie jednostki certyfikującej kontrolującej danego producenta. Wydawanie pozwoleń na odstępstwo, ich zmiana, cofnięcie lub odmowa wydania, odbywa się w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek producenta ekologicznego skierowany bezpośrednio lub za pośrednictwem jednostki certyfikującej do Głównego Inspektora lub właściwego…
03 września 2013
Ważne dla producentów ekologicznych kontrolowanych dotychczas przez jednostkę Bioekspert Sp. z o.o
Przygotowane przez Elżbieta Dryjańska
na formularzu opracowanym przez Głównego Inspektora JHARS i udostępnionym na stronie internetowej: www.ijhars.gov.pl, w zakładce rolnictwo ekologiczne→zgłoszenie działalności. W sekcji IV – nazwa i numer poprzedniej jednostki certyfikującej, należy podać: Bioekspert PL-EKO-04, a w sekcji V – nazwę i numer nowej, wybranej jednostki certyfikującej. Aktualny rejestr jednostek certyfikujących w rolnictwie ekologicznym znajduje się na stronie internetowej http://www.ijhar-s.gov.pl/, a także jest dostępny na stronie internetowej: www.minrol.gov.pl, w zakładce: Rolnictwo ekologiczne→Kontrola i certyfikacja→Lista upoważnionych jednostek certyfikujących w Polsce. Zgłoszenie działalności do nowej wybranej jednostki certyfikującej należy dokonać niezwłocznie, tak by do dnia 8 października 2013 r. znaleźć się już pod kontrolą nowej…
16 czerwca 2010
Upoważnione jednostki certyfikujące w rolnictwie ekologicznym
Przygotowane przez Magdalena Świątkowska
Lista jednostek certyfikujących akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie rolnictwa ekologicznego, zgodnie z Polską Normą PN-EN 45011 „Wymagania ogólne dotyczące działania jednostek prowadzących systemy certyfikacji wyrobów”