13 września 2016
Wnioski o wsparcie na tworzenie grup producentów rolnych będzie można składać od 30 września do 28 listopada 2016 r.
Przygotowane przez Andrzej Machowicz
Od 30 września do 28 listopada 2016 r. będzie można składać wnioski o przyznanie wsparcia w ramach działania 9 „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Termin ten oraz zasady ubiegania się o takie wsparcie podał Prezes ARiMR do publicznej wiadomości na stronie internetowej Agencji, w dzienniku o zasięgu krajowym oraz w siedzibie Centrali ARiMR i oddziałów regionalnych ARiMR. Wnioski o przyznanie pomocy można składać osobiście albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej, najpóźniej w dniu zakończenia terminu składania wniosków, do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę grupy producentów rolnych. Wniosek o przyznanie pomocy złożony przesyłką rejestrowaną jest rozpatrywany, jeżeli wpłynie do oddziału regionalnego Agencji najpóźniej 30 dnia od dnia upływu terminu zakończenia składania wniosków o przyznanie pomocy. Wsparcie kierowane…
11 grudnia 2015
Pytania – wsparcie grup i organizacji producentów w ramach „Przetwórstwa”
Przygotowane przez Andrzej Machowicz
Szereg grup producentów rolnych oraz organizacji producentów owoców i warzyw są zainteresowane realizacją operacji w zakresie działania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. WODR w Poznaniu na bieżąco udziela informacji w tym zakresie. Jednocześnie zwrócono się do centrali ARiMR o wyjaśnienia poniższych kwestii, które wymagały szczegółowej interpretacji. Grupa producentów rolnych w produkcie ziarna zbóż dotychczas prowadzi działalność w zakresie PKD 46.21.Z Sprzedaż hurtowa zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt, skupując ziarno zbóż od swoich członków. Dotychczas działalność ta była prowadzona w oparciu o dzierżawione lub użyczone magazyny. Praktycznie organizowano partie zbóż do sprzedaży bez standaryzacji. Czy w ramach działania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” grupa…
Pobierz załącznik:
- Odpowiedz na pytania (2348 Pobrań)
11 września 2015
Możliwość preferencyjnego wsparcia grup i organizacji w ramach PROW 2014-2020 poprzez realizację operacji z zakresu „przetwórstwa”
Przygotowane przez Andrzej Machowicz
Dalsza poprawa pozycji producentów rolnych zrzeszonych w grupach i organizacjach jest możliwa poprzez zachęcanie tych podmiotów do wchodzenia w dalsze fazy łańcucha żywnościowego. Sprzyja temu, w ramach PROW 2014-2020, poddziałanie Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój (kontynuacja z PROW 2007-2013 Przetwórstwo i marketing produktów rolnych, zwane roboczo „przetwórstwo”), które adresowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze przetwórstwa lub handlu hurtowego produktami rolnymi oraz rolników rozpoczynających działalność gospodarczą w ww. zakresie. Wspierane jest wyłącznie przetwarzanie produktów objętych Załącznikiem i do TFUE. Branże których dotyczy Załącznik i do TFUE mają największy wpływ na dochodowość polskiego rolnictwa i jego zintegrowanie w łańcuchu żywnościowym poprzez obowiązek realizacji przez zakłady przetwórcze długoterminowych umów na dostawę produktów rolnych.…
09 września 2015
Producenci owoców i warzyw będą mogli wycofywać owoce z rynku do 30 czerwca 2016 r.
Przygotowane przez Andrzej Machowicz
Komisja Europejska Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2015/1369 z dnia 7 sierpnia 2015 r. zmieniającym rozporządzenie delegowane (UE) nr 1031/2014, w związku z utrzymaniem embarga rosyjskiego, ustanowiła dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw do 30 czerwca 2016 r. Obliczeń ilości owoców i warzyw przydzielonych każdemu państwu członkowskiemu dokonano na podstawie poziomu wywozu przedmiotowych produktów do Rosji w ciągu trzech lat poprzedzających wprowadzenie zakazu, dostosowując je do poziomu wykorzystania przez producentów w każdym państwie członkowskim nadzwyczajnych środków wsparcia udostępnionych im dla tych produktów w ubiegłym roku. Praktycznie polscy producenci będą mogli wycofać z rynku: jabłka i gruszki – 296 200 t, śliwki, winogrona – 1 750 t, pomidory, marchew – 31 500 t, brzoskwinie i nektaryny – 1 900 t. Tym sposobem Polsce, niniejszym rozporządzeniem, przyznano w zakresie…
17 czerwca 2015
Informacja nt. możliwości wsparcia grup i organizacji producentów z różnych działań PROW 2014-2020
Przygotowane przez Andrzej Machowicz
Tymczasem został zatwierdzony PROW 2014-2020. Stosowne rozporządzenia są w trakcie opracowywania przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadal będzie wsparcie dla grup i organizacji producentów bezpośrednio oraz pośrednio. Pomimo braku rozporządzeń, które będą podlegały opinii społecznej, warto poznać ogólne ramy różnych form wsparcia grup i organizacji producentów. WSPARCIE BEZPOŚREDNIE Tworzenie grup i organizacji producentów (art. 27); poddziałanie: Tworzenie grup i organizacji producentów w sektorze rolnym i leśnym. wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych w gospodarstwach rolnych jej członków, w poszczególnych latach i sprzedanych odbiorcom niebędącym…
10 kwietnia 2015
Nowe zasady pomocy krajowej dla grup producentów rolnych
Przygotowane przez Andrzej Machowicz
W Dzienniku Ustaw z dnia 6 lutego 2015 r., poz. 187 opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczące nowych zasad udzielania przez ARiMR wsparcia z budżetu krajowego. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania krajowych przepisów do rozwiązań obowiązujących w całej Unii Europejskiej w zakresie udzielania pomocy publicznej w rolnictwie. Obejmują one spłacanie za rolników części należnych bankom odsetek od przyznanych kredytów inwestycyjnych czy klęskowych, udzielanie gwarancji i poręczeń spłaty takich kredytów, a także kredytów studenckich oraz pokrywanie za rolników kosztów związanych z utylizacją padłych zwierząt gospodarskich. W przypadku inwestycji polegającej na tworzeniu lub powiększeniu gospodarstw rolnych przez młodych rolników, przewiduje się wysokość pomocy do 60% kwoty udzielonego kredytu i nie więcej niż równowartość w złotych…
Pobierz załącznik:
- Rozporządzenie Rady Ministrów (2505 Pobrań)
- Rozporządzenie Komisji UE (2659 Pobrań)
26 września 2014
Uwaga producenci owoców i warzyw! Kontrole wycofań z rynku, zielonych zbiorów i niezbierania oraz termin składania wniosku o płatność
Przygotowane przez Andrzej Machowicz
Agencja Rynku Rolnego informuje, że od poniedziałku w całym kraju trwają kontrole plantacji czy upraw zgłoszonych przez producentów w powiadomieniach. Kontrole są jednym z etapów wynikających z realizacji procedury dotyczącej wsparcia dla dotkniętych embargiem rosyjskim. Wszystkie pozytywnie zweryfikowane powiadomienia będą zakwalifikowane do złożenia wniosku o rekompensatę, która zostanie wypłacona zgodnie ze stawkami ogłoszonymi przez KE. Jednocześnie przypomina się, że kontrolowane są tylko plantacje czy uprawy, które zostały ujęte w powiadomieniach złożonych do OT ARR do dnia 3 września. Kontrolą objęte jest 100% powiadomień złożonych od 18 sierpnia do 3 września. Jednocześnie ARR informuje, że na podstawie art. 11 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 932/2014 z dnia 29.08.2014 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 913/2014 oraz § 6 ust. 3 rozporządzenia…
12 września 2014
ARR – wstrzymanie przyjmowania powiadomień od producentów owoców i warzy
Przygotowane przez Andrzej Machowicz
KOMUNIKAT! Na podstawie art. 10 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 932/2014 z dnia 29.08.2014 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 913/2014 oraz § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2014 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw w związku z zakazem ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej (Dz.U. z 2014 r., poz. 1190), Agencja Rynku Rolnego informuje, iż z uwagi na przekroczenie kwoty, o której mowa w art. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji nr 932/2014 r., Komisja Europejska wstrzymała przyjmowanie dalszych powiadomień w zakresie operacji wycofania zielonych zbiorów i niezbierania plonów dla wszystkich produktów wskazanych w art. 1 ust. 2 ww. rozporządzenia. W związku z powyższym powiadomienia złożone po dniu…
10 września 2014
UWAGA producenci owoców i warzyw! Rekompensaty za koszty transportu i pakowania
Przygotowane przez Andrzej Machowicz
Agencja Rynku Rolnego informuje, że koszty transportu i pakowania przy operacjach wycofania z przeznaczeniem na cele bezpłatnej dystrybucji, zarówno w przypadku działań realizowanych przez organizacje producentów (realizujących programy operacyjne), jak i producentów indywidualnych, będą rekompensowane ze środków finansowych UE. Informacja powyższa wynika z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 932/2014 z dnia 29.08.2014 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 913/2014 oraz z rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw. Wysokość rekompensat kosztów transportu i pakowania przedstawiono poniżej z wyciągu z ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) NR 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE)…