Lokalizacja: Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego nr 2 z siedzibą w Sielinku, ul. Parkowa 2, 64-330 Opalenica; za biurowcem, vis-a-vis Muzeum Gospodarki Mięsnej. Ogródek ziołowo-kwiatowy w Sielinku powstał w 2018 roku z inicjatywy i pomysłu Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Obecnie ogródek jest prowadzony jako demonstracja „Tradycyjny ogród wiejski ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Wielkopolski” przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego nr 2 z siedzibą w Sielinku. Tradycyjne wiejskie ogródki przydomowe znikają z krajobrazu polskiej wsi, a wraz z nimi ginie różnorodność kulturowa i przyrodnicza. Dawne ogródki były wizytówką gospodarzy i zauważano je już z drogi. Podstawą ogródka była obfitość barw i kształtów oraz pachnące kwiaty, wabiące motyle i trzmiele. W Sielinku pokazujemy kolekcję gatunków kwiatów i ziół nawiązujących do dawnych ogrodów rustykalnych w stylu wiejskim.…
Na przełomie czerwca i lipca na obszarze Słowiańszczyzny zaczynają kwitnąć majestatyczne drzewa – lipy. Obsypują się pięknie i słodko pachnącym kwieciem. Dni są długie, a wieczory ciepłe, co sprzyja wypoczynkowi, ale też żmudnej pracy w ogrodach i na polach. Część płodów jest już zebrana, a kolejna dojrzewa. Nazwa tego siódmego miesiąca według Brücknera - badacza kultury polskiej dla części terenu Słowiańszczyzny jest więc oczywista. Lipeń – tak w staropolskim języku mówiono na ten miesiąc. Nieznane są dla Polaków inne staropolskie nazwy tego miesiąca. Lipy gdzieniegdzie zaczynają kwitnąć już w połowie czerwca, dlatego dla Chorwatów czerwiec – to już lipanij, a lipiec – spranj. Obserwacja zjawisk przyrodniczych sprawiła, że lipiec dla Czechów to cervenec – miesiąc pozyskiwania czerwonego…
Aktywnie dla siebie i dla innych Koła gospodyń wiejskich pełniły bardzo ważną rolę w środowisku wiejskim. Pierwsze koła gospodyń wiejskich powstały ponad 130 lat temu i to kobiety chciały je zakładać. Koła organizowały kursy szycia, gotowania, pieczenia, uczyły zagadnień dotyczących prowadzenia domu. Zajmowały się również współorganizowaniem szkół, ochotniczych straży pożarnych, a także uczyły wzajemnej pomocy i wspomagały ludzi w trudnej sytuacji. Kultywowały tradycje ludowe- rękodzieło, pieśni, tańce, muzyka. Koła gospodyń wiejskich krzewiły życie kulturalne na wsiach – organizowały festiwale, spektakle ludowe, obrzędy, różnego rodzaju biesiady. To na przestrzeni lat koła gospodyń wiejskich pielęgnowały polską tradycję i wywierały ogromny wpływ na…