16 lutego 2022

Szkolenie chemizacyjne

Napisane przez
W dniu 28 stycznia na terenie powiatu kościańskiego w gminie Czempiń miejscowość Bieczyny wykryto ognisko wysoko zjadliwej grypy ptaków. Ogniskiem były kaczki reprodukcyjne w liczbie ok. 10 tysięcy sztuk. Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję likwidacji ogniska. W związku z tym zdarzeniem został wyznaczony obszar zapowietrzony (3km) obejmujący w gminie Czempiń, miejscowości: Sierniki, Bieczyny, Srocko Wielkie. Za obszar zagrożony (10km) uznano teren obejmujący w gminie Czempiń, miejscowości: Maruszkowo, Piotrowo Pierwsze, Piotrowo Drugie, Zadory, Roszkowo, Głuchowo, Jarogniewice, Piechanin, Stare Tarnowo, Nowe Tarnowo, Piotrkowice, Jasień, Czempiń, Nowe Borówko, Borowo, Helenopol, Słonin, Betkowo. To oznacza ograniczenia dla innych hodowców z tego regionu, którzy na…
Gospodarstwo demonstracyjne „Stadnina Koni Racot Sp. z o. o.” znajduje się w gminie Kościan, w miejscowości Racot. Prezesem jest Pan Andrzej Jęcz. Należy do sieci gospodarstw demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Na terenie gospodarstwa znajduje się polowa stacja meteorologiczna. Wielkość gospodarstwa to 1 780 ha, zajmuje się produkcją roślinną i zwierzęcą. Produkcja roślinna to uprawa zbóż ozimych i jarych, łubinu wąskolistnego, lucerny, kukurydzy na kiszonkę, buraka cukrowego oraz TUZ. Burak cukrowy sprzedawany jest do cukrowni w Gostyniu. Natomiast część zbóż oraz kukurydza i lucerna w całości przeznacza się do produkcji zwierzęcej. Łąki wykorzystywane są na produkcję siana dla koni oraz…
W dniu 08.11.2021 roku odbyła się konferencja pn. „Promocja działań podejmowanych przez mieszkańców obszarów wiejskich”. W celu dotarcia do szerszego grona odbiorców, sięgającego poza teren powiatu kościańskiego, spotkanie zostało zorganizowane online w formie webinarium. Jedną z wykładowczyń konferencji była Pani Małgorzata Waleńska, która omówiła proces zakładania, prowadzenia działalności RHD oraz sprzedaży żywności pochodzącej z gospodarstwa rolnego w ramach działalności rolniczego handlu detalicznego. Po części wykładowej zostały zaprezentowane filmiki – przykłady działalności RHD prowadzonych na terenie Wielkopolski. Kolejnym punktem spotkania był wykład przeprowadzony przez Panią Magdalenę Podobińską-Wyrwantowicz nt.: „Gospodarstwa opiekuńcze – nowe wyzwania dla obszarów wiejskich”. Podczas tej części webinarium  można…
09 listopada 2021

Szkolenie chemizacyjne

Napisane przez
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego nr 3 przeprowadził w sierpniu i wrześniu cykl szkoleń z zakresu stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie. Szkolenia odbyły się na sali wiejskiej w Jurkowie w pełnym reżimie sanitarnym. Podczas szkolenia podstawowego, dwudniowego zostało przeszkolonych 30 osób, nie posiadających uprawnień do stosowania środków ochrony roślin. Natomiast na szkoleniach uzupełniających, jednodniowych łącznie zostało przeszkolonych 60 osób. Szkolenia zakończyły się egzaminem i wydaniem zaświadczenia potwierdzającego ukończenie kursu ważnego 5 lat.  Program obejmował między innymi poniższe zagadnienia:  wybrane zagadnienia w zakresie obowiązujących przepisów, charakterystyka i stosowanie środków ochrony…
Dnia 9 marca 2020 roku w Krzywiniu w powiecie kościańskim odbyło się szkolenie powiatowe, na którym poruszono tematy dotyczące zmian w aplikacji eWniosekPlus w kampanii na 2020 rok oraz warunków i wymogów związanych z realizacją działania „Dobrostan zwierząt” w ramach PROW 2014-2020. Szkolenie poprowadził Radosław Dąbrowicz – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kościanie. W spotkaniu uczestniczyło 26 rolników z powiatu kościańskiego. Kierownik Agencji w pierwszej części  spotkania poinformował uczestników o najważniejszych zmianach dotyczących obsługi i wysyłania wniosków za pomocą aplikacji eWniosekPlus. W drugiej części spotkania przedstawił nową płatność dobrostanową w ramach działania „Dobrostan zwierząt” PROW 2014-2020 w roku 2020. Rolnicy…
Ostatnio zmieniany 06 kwietnia 2020
Dnia 18 lutego 2020 w Widziszewie w powiecie kościańskim odbyło się spotkanie, które miało na celu prezentację projektu pod nazwą Platforma Żywnościowa – inicjatywa Ministerstwa Rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Szkolenie poprowadził Jan Szczepaniak- kierownik PZDR nr 3 z siedzibą w Gołaszynie. Na spotkanie przybyli doradcy jak i rolnicy z powiatów  rawickiego, krotoszyńskiego i kościańskiego. Platforma Żywnościowa swoją działalność ma rozpocząć w marcu br. Jest to nowy kanał dystrybucji  a także obrotu głównie pszenicy, ale także innych produktów rolnych. Założeniem funkcjonowania Platformy Żywnościowej jest zwiększenie konkurencyjności polskich produktów sektora rolno-spożywczego na polskim rynku, a w przyszłości także na rynkach…
Ostatnio zmieniany 20 marca 2020
Dnia 15 stycznia 2020 w Czempiniu (powiat kościański) odbyło się szkolenie na temat: „Wdrażanie Programu azotanowego”- warsztaty dla rolników i przedstawicieli mieszkańców wsi. Program warsztatów przedstawiał się następująco: Problem zanieczyszczenia wód azotem pochodzenia rolniczego - 0,5 godz. Obowiązki rolników wynikające z nowych regulacji prawnych – dokumentacja działań, system opłat i kontroli 1,0 godz. Bilansowanie azotu w gospodarstwie - 0,5 godz. Przygotowanie planów nawozowych -0,5 godz. Obliczanie stanu średniorocznego zwierząt i Dużych Jednostek Przeliczeniowych  różnych grup zwierząt gospodarskich - 0,5 godz. Obliczanie powierzchni płyt obornikowych i pojemności zbiorników na gnojowicę -  0,5 godz. Uzyskiwanie pozwoleń wodno-prawnych – 0,5 godz. Możliwości pozyskania…
Ostatnio zmieniany 20 marca 2020
W związku suszą, która wystąpiła na terenie gminy Krzywiń do Urzędu Gminy wpłynęło 611 wniosków o oszacowanie szkód w uprawach rolnych. Ich rozpatrzeniem zajęła się powołana Zarządzeniem Wojewody Wielkopolskiego Komisja ds. oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. W skład komisji weszli przedstawiciele Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Urzędu Miasta i Gminy Krzywiń. Wyżej wymieniona komisja stwierdziła wystąpienie szkód powstałych w wyniku suszy, która wyrządziła spustoszenie na polach większości rolników gminy Krzywiń. Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski wśród wszystkich monitorowanych upraw: zbóż ozimych i jarych,…
Ostatnio zmieniany 12 grudnia 2019