WODR Poznań - WODR Poznań
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

15 marca 2022 roku to termin do którego podmioty zobowiązane do sporządzenia i złożenia sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami oraz sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi za 2021 rok składają je właściwemu marszałkowi województwa.

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.

Zgodnie z art. 73 ust. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21 z późniejszymi zmianami) roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza m.in. wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów. Zatem pojawia się pytanie – który wytwórca ma obowiązek prowadzić wspomnianą ewidencję?

Obowiązany do prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów zgodnie z katalogiem odpadów określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 4 ust. 3 wspomnianej ustawy, jest posiadacz odpadów. Z obowiązku prowadzenia ewidencji zwolnieni są m.in. rolnicy gospodarujący na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 hektarów, o ile nie podlegają wpisowi do rejestru na podstawie art. 51 ust. 1 (czyli wpisowi z urzędu dokonywanego przez marszałka województwa).

Rolnicy gospodarujący na powierzchni użytków rolnych powyżej 75 hektarów prowadzą ewidencję pełną lub uproszczoną.

Ewidencję uproszczoną za pomocą karty przekazania odpadów prowadzą gdy:

  • wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie,
  • wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie. W przypadku przekroczenia powyższych wartości należy prowadzić ewidencję pełną (najczęściej w postaci kart przekazania odpadów i karty ewidencji odpadów).

Gdy już wiemy kto powinien przygotować sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami należy zadać kolejne pytanie - z czego powinno się ono składać?

W przypadku wytwórcy odpadów sprawozdanie powinno zawierać:

  1. dane identyfikujące wytwórcę odpadów:
    • numer rejestrowy,
    • imię i nazwisko lub nazwę podmiotu oraz adres zamieszkania lub siedziby,
    • numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile został nadany;
  2. informacje o:
    • masie i rodzajach odpadów,
    • sposobie gospodarowania odpadami, o ile podmiot gospodaruje odpadami,
    • instalacjach i urządzeniach służących do przetwarzania tych odpadów, w tym dane techniczne i informacje na temat funkcjonowania instalacji i urządzenia, takie jak terminy i czas trwania postoju lub awarii oraz liczba godzin pracy na dobę, o ile podmiot przetwarza odpady,
    • ilości siarczanów lub chlorków w odpadach przypadających na megagram wyprodukowanego dwutlenku tytanu w przypadku posiadacza odpadów pochodzących z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów,
    • masie i rodzaju produktów i materiałów powstałych w wyniku przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub innego odzysku – w przypadku posiadacza odpadów prowadzącego odzysk,
    • masie i rodzajach wytworzonych odpadów żywności.

Natomiast w przypadku innych typów podmiotów zawarte w pkt 2) rodzaje potrzebnych informacji są różne. Szczegółowy zakres sprawozdania w zależności od rodzaju podmiotu został określony w art. 76 ust. 2 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21 z późniejszymi zmianami).

Sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich.

Roczne sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi sporządzają między innymi:

  1. wprowadzający opakowania oraz eksportujący opakowania*,
  2. wprowadzający produkty w opakowaniach, eksportujący i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach*,
  3. przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową*,
  4. wprowadzający baterie lub akumulatory, o którym mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach.
    *o którym/której mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Co powinno zawierać sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich?

Zakres informacji potrzebnych do zawarcia w sprawozdaniu został określony w art. 73 ust. 2 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21 z późniejszymi zmianami). Ze względu na dużą objętość informacji przekazujemy link do wspomnianej ustawy: http://bityl.pl/YKYJP.

Kiedy i w jaki sposób złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami oraz sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich?

Zgodnie z art. 76 ust. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21 z późniejszymi zmianami) podmioty obowiązane do sporządzenia sprawozdań, składają je w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na:

  1. siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy – w przypadku sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi;
  2. miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów – w przypadku sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami.

Sprawozdania te składa się za pośrednictwem indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Link do BDO: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/.

Instrukcję przygotowania sprawozdań w systemie BDO dostępne są na oficjalnej stronie internetowej dotyczącej systemu w zakładce „Instrukcje”, panel „Filmy-krok po kroku system BDO” (https://bdo.mos.gov.pl/instrukcje-krok-po-kroku-system-bdo/).

Co w przypadku kiedy podmiot w zeszłym roku nie wytworzył odpadów lub nie dokonał wprowadzenia do obrotu opakowań?

Na oficjalnej stronie internetowej dotyczącej systemu BDO znajdujemy odpowiedź na to pytanie: „(…) przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach nie przewidują konieczności składania sprawozdania w zakresie wytwarzanych odpadów przez podmiot, który ich nie wytworzył w danym roku sprawozdawczym, czyli tzw. sprawozdania zerowego(…). W przypadku sprawozdań o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi przepisy również nie przewidują obowiązku składania przez podmiot, który w danym roku nie dokonał wprowadzenia do obrotu, sprawozdania zerowego.”.

 

Zgodnie z najnowszym zarządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, producenci ekologiczni będą mogli wprowadzać do swojego gospodarstwa drób chowany metodą nieekologiczną za zgodą ministra właściwego. Pod warunkiem, że młode kury przeznaczone do produkcji jaj i drób przeznaczony do produkcji mięsa są w wieku poniżej trzech dni.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w wyniku pogłębionej analizy aktualnego stanu prawnego w obszarze produkcji ekologicznej, ustalono, że minister właściwy do spraw rolnictwa może wydawać zgody na zastosowanie odstępstwa przewidzianego w załączniku II część II punkt 1.3.4.3 do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2018/848 z dnia 30 maja 2018 roku w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych uchylające rozporządzenie Rady (WE) numer 834/2007.

Wskazany punkt rozporządzenia brzmi: „W drodze odstępstwa od pkt 1.3.1, gdy stado jest tworzone po raz pierwszy, lub jest odnawiane lub odbudowywane, oraz w przypadku gdy jakościowe i ilościowe potrzeby rolników nie mogą zostać spełnione, właściwy organ może postanowić, że drób chowany nieekologicznie może być wprowadzony do ekologicznej jednostki produkcji drobiu, pod warunkiem, że młode kury przeznaczone do produkcji jaj i drób przeznaczony do produkcji mięsa są w wieku poniżej trzech dni. Produkty z nich wytworzone mogą być uznane za ekologiczne wyłącznie, jeżeli przestrzegany jest okres konwersji ustalony w pkt 1.2.”.

Oznacza to, że rolnicy, którzy chcą skorzystać z tego odstępstwa, będą musieli złożyć wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wydanie odpowiedniej zgody.

Wniosek o wydanie zgody - pobierz (MS Wodr)

 
 

Nekrolog informujący o śmierci i uroczystościach pogrzebowych byłego pracownika Miachała Bartz

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pracownika Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Michała Bartz.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w sobotę dnia 15.01.2022 r. o godz. 12:00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, po której odbędzie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia Dyrekcja i Pracownicy

 

Nekrolog Świętej Pamięci Czesława Bachorza


Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość
o śmierci emerytowanego pracownika
Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
Czesława Bachorza
Pogrzeb odbędzie się 10 stycznia 2022 r. (poniedziałek). Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 13.30 na cmentarzu Miłostowo (od strony ulicy Warszawskiej).

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia
Dyrekcja i Pracownicy